Fotoğraf kitabında anlatı
Narrative in photobook
- Tez No: 591856
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR BAYRAM YAREN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 191
Özet
Bu çalışma fotoğraf sanatı içerisinde son zamanlarda bir tür niteliği kazanan fotoğraf kitabını ve ortaya çıkardığı fotoğrafik anlatı formunu tartışır. Bunu yaparken özellikle fotoğrafın, kitap formu ile kurduğu ilişkiye ve sinemadan ödünç aldığı sekans, montaj gibi anlatı araçlarını nasıl kullandığına değinir. Çalışma anlam ve anlatı konularında belirsiz görülen fotoğrafın, birden fazla fotoğraftan oluşan, çoğul anlatı formu fotoğraf kitabıyla beraber dizilim ve kurgu araçlarını kullanarak ortaya koyduğu anlatı formunu değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu kapsamda fotoğraf kitabını daha tutarlı, bütünlüklü bir anlatı formu olarak önerir. Anlatı teorisi çerçevesinde, görsel ve resimsel anlatıyı ele alan çalışma, sonradan anlatının fotoğrafta ve özelde fotoğraf kitabında nasıl işlediğine odaklanır. Fotoğraf kitabı medyumu kitap ve sinema gibi diğer medyumlarla kurduğu anlatısal ilişki üzerinden ele alınır. Bu çalışma fotoğraf kitabında anlatıya odaklanırken, onu teorik bir çerçevede sınıflandırmaya çalışır. Bu bağlamda eliptik, günlük tarzı, sinemasal ve interaktif (deneysel) olmak üzere dört anlatı türü önerir. Son bölümde ise Türkiye'de üretilen fotoğraf kitapları üzerinden belli ortaklıklar ve eğilimler bağlamında fotoğraf kitabı anlatısına dair bir yorumlamada bulunulur.
Özet (Çeviri)
This thesis discusses the photobook which has recently become a“genre”and the photographic narrative form that photobook has produced in the art of photography. In doing so, it particularly refers to the relationship between form of the book and photograph and how it uses narrative tools such as sequence and montage borrowed from the cinema. The aim of this work is to evaluate the narrative form of the photograph, which is seen as ambiguous in terms of“meaning”and“narrative”, by using sequencing and editing tools together with the photobook which is a plural narrative form consisting of multiple photographs. In this context, the photobook is proposed as a more coherent, complete narrative form. The study, which deals with visual and pictorial narrative within the framework of narrative theory, focuses on how narrative works in photography and particularly in photobook. The medium of photobook is discussed within its relationship with the other narrative forms such as cinema and book. This work focuses on narrative in the photobook and tries to classify it in a theoretical framework. In this context, four types of narratives: elliptical, diaristic, cinematic and interactive (experimental) are proposed. In the last chapter, through photobooks that are produced in Turkey, the photobook narratives are interpreted, in the context of common patterns and tendencies.