Betorarme kolonların kuşatma ve pekleşme etkileri dikkate alınarak çözümlenmesi ve boyutlandırılması
The Design and resistance of the reinforced concrete columns which have the effect of strain-hardening and confined
- Tez No: 85108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA ALACALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Betonarme kolonların elastik ötesi davranışlarının incelendiği bu çalışmada, kolonların davranış şekillerinin gerçekçi bir biçimde tahmin edilmesini sağlayan bir limit tasarım yaklaşımına dayalı çözümleme ve boyutlandırma önerilmiştir. Anılan çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde; yapısal tasarımın hedefi belirtilerek, çalışmanın konusu, amacı ve kapsamı açıklanmış, konuyla ilgili daha önceleri yapılan çalışmalar hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde; tasarım için geliştirilen ve çalışmada esas alınan malzeme gerilme-birim deformasyon davranış modelleri açıklanmıştır. Donatı çeliği için pekleşmeli gerilme-birim deformasyon davranış modeli önerilmiştir. Betona ilişkin gerilme-birim deformasyon davranış modelleri de, kuşatılmamış ve kuşatılmış betonlar için geliştirilmiştir. Üçüncü bölümde, anılan modeller temel alınarak, bileşik eğilme etkisinde kalan betonarme kolonların çözümlenmesi ve tasarımına ilişkin algoritmalar oluşturulmuştur. Bu algoritmalar yardımıyla, son limite basınç yada çekme kırılmasıyla ulaşan iki yüzünde simetrik donatı bulunan, kuşatılmış betonlu ve pekleşmeli dikdörtgen kesitli kısa kolonların çözümlenmesi ve tasarımı amaçlanmıştır. Dördüncü bölümde; irdelenecek sayısal uygulamada kolonlar önerilen limit tasarım yaklaşımlarıyla tasarlanmıştır. Beşinci bölümde; limit tasarım yaklaşımının temelini oluşturan model ve algoritmalar tartışılarak, sonuç ve önerilerde bulunulmuştur. Çalışmanın ekler bölümünde ise betonarme kolonların limit tasarımının kısa sürede gerçekleşmesini sağlayan bilgisayar programları deneme-yanılma yöntemi kullanılarak verilmiştir. XV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, concerning the postelastic behavior of the reinforced concrete column, analysis and dimensioning due to a limit design approach which predicts the behavior types of colums accrutely is recommended. The study contains five chapters. In the introductory chapter, the target of the structural design, the subject, the aim and the content of the study and information about previous studies of the subject is presented. In the second chapter, stress-strain behaviour models which have been developed to use in the design are described. The stress-strain relationships of concrete is given for uncofined and confined reinforced concrete while taking a strain hardening model for steel. In the third chapter of the study; depending on the afore mentioned models, algorithms for the analysis and design of reinforced concrete columns subjected to flexural bending (with axial load) have been formed. By using these algorithms, strain hardening, confined rectangular stort column with compressive reinforcement which have the effect of strain hardening can be designed in an accurate and reasonable way. In the fourth chapter; the columns as numerical examples are designed with the proposed limit design approach. Based on the results, suggestions have been given. In the fifth chapter of the text, models and algorithms, as the basis study, have been discussed. The results and suggestions have been given depending on this discussion. In the appendix, the details of the computer program which provides to the solution very rapidly,has been presented for the limit design of reinforced concrete columns. XVI