Hamilton-Jacobi formulation of the thermodynamics of Einstein-Born-Infeld-AdS Black Holes
Einstein-Born-Infeld-AdS Kara Deliklerinin termodinamiğinin Hamilton-Jacobi formülasyonu
  1. Tez No: 591862
  2. Yazar: KIVANÇ İBRAHİM ÜNLÜTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DÜNDAR TEKİN DERELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Termodinamik için, tek boyutlu termodinamik faz uzayının kontakt yapısına dayalı bir Hamilton-Jacobi formalizmi Rajeev tarafından geliştirilmiş (Ann. Phys., 323 (2008) 2265) ve aynı çalışmada yüksüz, dönmeyen kara deliklere uygulanmıştır. Bu tezde aynı formalizm, Born-Infeld kuramını ve negatif bir kozmolojik sabiti kullanarak yüklü, dönmeyen kara deliklere uygulanmaktadır. Öncelikle uzayzamanın nedensel yapısının, kara deliklerin ve özellikle Reissner-Nordström kara deliğinin temelleri gözden geçirilmektedir. Daha sonra yüzey yer çekimi ve korunumlu Komar yükleri gibi kara deliklerin termodinamiğiyle ilgili kavramlar sunulmakta, kara delik mekaniğinin yasaları tartışılmaktadır. Ardından termodinamiğin kontakt geometrik formülasyonu ve Rajeev tarafından geliştirilen formalizm gözden geçirilmektedir. Son olarak, Einstein-Born-Infeld kuramındaki yüklü, dönmeyen, asimptotik olarak AdS kara delikçözümü sunulmakta, Hamilton-Jacobi denklemi türetilmekte ve en genel çözümü bulunmaktadır. Einstein-Born-Infeld-AdS kara deliğinin hal denkleminden farklı olançözümler olduğu gösterilmekte, bu çözümlerin ne anlama geldiği tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
A Hamilton-Jacobi formalism for thermodynamics was formulated by Rajeev (Ann. Phys., 323 (2008) 2265) based on the contact structure of the odd dimensional thermodynamic phase space and was applied to chargeless, non-rotating black holes in the same work. In this thesis we apply the formalism to charged, non-rotating black holes using the Born-Infeld theory and a negative cosmological constant. We fi rst review the basics of the causal structure of spacetime, black holes and in particular the Reissner-Nordström black hole. Then we introduce the concepts related to the thermodynamics of black holes such as surface gravity and conserved Komar charges, and discuss the laws of black hole mechanics. We then review the contact geometric formulation of thermodynamics and the formalism developed by Rajeev. Lastly, we give the charged, non-rotating, asymptotically AdS black hole solution in the Einstein-Born-Infeld theory, derive the Hamilton-Jacobi equation and fi nd its most general solution. We show that there exist solutions which are distinct from the equations of state of the Einstein-Born-Infeld-AdS black hole. The meaning of these solutions is discussed.