Taş kolonu ile seçilen bir bölgedeki zemin iyileştirmesinin vaka analizi
Case analysis of soil improvement in a selected region with stone column
- Tez No: 591877
- Danışmanlar: DOÇ. DR. UTKAN MUTMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Problemli zemin koşulları projenin yapılabilirliğini etkiler ve önemli sorunlara yol açabilir. Bu durumlarda uygulanabilecek yollar arasında arazi zemin koşullarının iyileştirilmesi de yer almaktadır. Diğer tercih edilebilecek yollar ise; inşaat alanın değiştirilmesi, zeminin değiştirilmesi ya da tasarımın zemin koşullarına uygun hale getirilmesidir. Sorunlu zeminlerde yapılabilecek en iyi çalışma, farklı yöntemler ile öngörülen tasarım kriterlerine ulaşmakla birlikte üst yapının güvenli, fonksiyonel ve ekonomik olması gerekmektedir. Mevcut zeminin değiştirtilmesi. proje yerinin değiştirilmesi veya geleneksel bir çözüm yöntemi olan derin temel uygulaması ile yapı yükleri daha aşağıdaki sağlam zemin tabakalarına aktarılması pek mantıklı ve ekonomik olmadığı tespit edilmiştir. Bu tespitler neticesinde problemli zeminler ile ilgili olarak zemin iyileştirme yöntemleri kullanılmıştır. Bu çalışmada da inceleyeceğimiz projede bulvar üzerinde pek çok tesise ait giriş-çıkış bulunmakta ve bu giriş çıkışlar için ayrılma ve katılma şeritleri de yapılmadığı tespit edilmiştir. Bu durum transit geçen trafiği tehlikeye atmakta ve yavaşlamalara neden olarak yoğunluk oluşturmaktadır. Ayrıca sinyal ile kesilen kavşaklar da gecikmelere neden olmaktadır. Yoğun olarak hizmet veren güzergahta, trafik sıkışıklığını azaltmak için köprülü kavşak tasarlanmıştır. Tasarlanan bu kavşak hem yaklaşım dolguları altındaki zeminin taşıma gücünü arttırmak hem de bu tarz köprü yapılarındaki en büyük problem olan dolgu-köprü arasındaki farklı oturmaları minimize edebilmek adına zemin iyileştirme yöntemlerinden biri olan taş kolon uygulaması projelendirilmiştir. Yapılan bu kavşak çalışması sırasında projelendirilen taş kolon oturma miktarının analizler sonucu tamamlanmasından sonra çıkan değerden daha fazla oturmasının gözlemlenen kısmındaki nedenleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Problematic ground conditions affect the feasibility of the project and can cause significant problems. Improving the soil conditions are among the ways that can be applied in these cases. Other preferred methods are; changing the construction area, changing the floor or adapting the design to the floor conditions. The best work that can be done on problematic floors is to achieve the design criteria envisaged by different methods, but the superstructure should be safe, functional and economical. It has been determind that it is not logical and economical to change the construction floor, relocate the project site or transfer the building loads to the solid ground layers below by using the traditional foundation method which is a deep foundation application. As a result of these findings, soil improvement methods were used for problematic soils. In this study, we will examine the entrance-exit of many facilities on the boulevard and it was found that there are no separation and joining lanes for these entrances and exits. This situation jeopardizes the traffic passing through transit and causes deceleration, creating density. In addition, interrupted junctions by signal cause delays. In order to reduce traffic congestion, the junction serves as a crossroad. This junction is designed to increase the bearing capacity of the ground under the approach fillings and to minimize the different settlements between the filler-bridge which is the biggest problem in this type of bridge structures. During this junction study, the reasons of the settlement of the stone column sitting more than the value obtained after the completion of the analyzes were examined.