Bazı bitkisel yağların sitophilus granarius L.(col. curculionidae) ve acanthoscelides obtectus say (col.bruchidae)'a biyolojik etkinlikleri ve zirai mücadelede kullanım olanakları üzerinde araştırmalar
Investigations on the possibilities of using vegetable oils in plant protection and their biological activities against sitophilus granarius L. (col.curculionidae) and acanthoscelides obtectus say (col.bruchidae)
  1. Tez No: 5920
  2. Yazar: DOĞAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İ. AKİF KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
İÜ ÖZET Doktora Tezi BAtI BİTKİSEL YA?LARIN StTOPHİLUS GRANARÎUS L. (COL. CURCULİONİDAE ) VE ACANTHOSCELİDES OBTECTUS SAY (COL. BRUCHİDAE) ' A BİYOLOJİK ETKİNLİKLERİ VE ZİRAİ MÜCADELEDE KULLANIM OLANAKLARI ÜZERİNDE ARAŞTIRMALAR Doğan YILMAZ Ankara üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabil im Dalı Danışman : Prof. Dr. İ.Akif KANSU 1989, Sayfa: 11Ö Jüri: Prof.Dr. İ.Akif KANSU Prof.Dr. Neşet KILIN ÇEB Prof. Dr. Erdal ŞEKERO?LU Bu araştırmada, yurdumuzda üretilmekte olan bazı yağlı tohumlu bitkilerden elde edilen yağların, iki önemli ambar zararlısı böceğe (Sitophilus granarius L. ve Acanthos- celides obtectus Say) karşı koruyucu olarak kullanımı üze rinde çalışılmıştır. Ele alınan yağların, öncelikle sözkonusu zararlı böceklerin ergin dönemlerine karşı doğrudan öldürücü etkin likleri saptanmıştır. Ayrıca böceklerin değişik dönemleri ne karşı etkinlikleri de, yağ uygulanmış taneler üzerinde belirlenmiştir. Biyolojik etkinlik denemelerinde elde edilen so nuçlara göre, bitkisel yağ uygulanmış ve 2-5 ay depolanmış buğday ve fasulye tanelerinde yağların koruyucu etkisi za rarlıların değişik biyolojik dönemlerine karşı saptanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Bitkisel yağ, biyolojik etkinlik, Sitop hilus granarius, AcŞnthoscelides obtectus, koruyucu etki.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT PhD Thesis INVESTIGATIONS ON THE POSSIBILITIES OF USING VEGETABLE OILS IN PLANT PROTECTION AND THEIR BIOLOGICAL ACTIVITIES AGAINST SİTOPHÎLUS GRANARİUS L. (COL. CURCULİONÎDAE) AND ACANTHOSCELİDES OBTECTUS SAY (COL. BRUCHÎDAE) Doğan YILMAZ Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Prof.Dr. İ.Akif KANSU 1989, Page: 110 Jury: Prof.Dr. İ.Akif KANSU Prof.Dr. Neşet KILINCEB Prof. Dr. Erdal SEKERO?LU In this study, vegetable oils extracted from some oil seed plants grown in Turkey, were tried to be used as protective against two important stored product pests (Sitophilus granaxius L. and Acanthoscelides obtectus Say). Oils which were studied have been investigated previously for direct mortality effect against adults of pests. In addition, their activities against different biological stage of pests on the seeds that are treated with oil were also determined. As a result of biological activity tests, the protective action of vegetable oils on grain and bean stored for 2-5 months was determined against different biological stage of pests. KEY WORDS: Vegetable oils, biological activity, sitophilus granaxius, Acanthoscelides obtectus, Protective action.