TPI, ICON ve DAI indeksleri kullanılarak ortodontik tedavi ihtiyacının değerlendirilmesi
The evaluation of orthodontic treatment need using the tpi, icon ve DAI indexes
- Tez No: 591900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALEV AKSOY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; ortodonti kliniğimizde tedavi olmuş hastalarda ortodontik tedavi ihtiyacının TPI, ICON ve DAI indeksleri kullanılarak değerlendirilmesi, tedavi ihtiyacının çeşitli değişkenlere (cinsiyet, iskeletsel dönem, gelişim dönemi, iskeletsel maloklüzyon, dişsel maloklüzyon, yüzün dik yön boyutu, overjet, overbite, maksiller çapraşıklık, mandibular çapraşıklık, crossbite) göre incelenmesi ve bu üç indeks arasındaki ilişkinin belirlenmesidir. Çalışmanın materyali, Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalı Kliniği'nde tedavi olmuş 18 yaş ve altı hastalardan tedavi öncesi elde edilen ortodontik model, fotoğraf, panoramik ve lateral sefalometrik radyografilerden oluşmaktadır. Çalışmaya 123'ü erkek, 157'si kız olmak üzere toplam 280 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması ise 13,63'tür. Çalışma kapsamına alınan hastalar; cinsiyet, iskeletsel dönem, gelişim dönemi, iskeletsel maloklüzyon, dişsel maloklüzyon, yüzün dik yön boyutu, overjet, overbite, maksiller çapraşıklık, mandibular çapraşıklık ve crossbite durumlarının ortodontik tedavi ihtiyacı üzerindeki etkisini incelemek amacıyla sınıflandırılmıştır. Araştırma kapsamına alınan hastaların ortodontik tedavi ihtiyaçlarını belirlemek için TPI, ICON ve DAI indeksleri kullanılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS Statistics 21 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Ortodontik tedavi ihtiyacının indekslerle değerlendirilmesinde TPI indeksine göre (TPI ≥4) bireylerin %61,8'inin, ICON indeksine göre %65,4'ünün, DAI indeksine göre (DAI ≥26) ise %79,3'ünün ortodontik tedavi ihtiyacı olduğu tespit edilmiştir. Çeşitli değişkenlere göre oluşturulan gruplarda, indekslerin belirlediği ortodontik tedavi ihtiyacı bakımından önemli farklılıklar olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the need of orthodontic treatment by using TPI, ICON and DAI indices in patients treated in our orthodontic clinic also treatment needs to various variables (sex, skeletal period, developmental period, skeletal malocclusion, dental malocclusion, facial upright direction, maxillary facial size, maxillary facial, percussion, mandibular perplexity, crossbite) and to determine the relationship between these three indices. The material of the study consisted of orthodontic model, photograph, panoramic and lateral cephalometric radiographs obtained from patients aged 18 years or younger who were treated in the Department of Orthodontics of the Faculty of Dentistry of Süleyman Demirel University. A total of 280 patients, 123 males and 157 females, were included in the study. The mean age of the patients was 13,63 years. Patients included in the study; sex, skeletal period, developmental period, skeletal malocclusion, dental malocclusion, facial perpendicular size, overjet, overbite, maxillary perplexity, mandibular perplexity and crossbite conditions are classified to examine the effect of orthodontic treatment needs. TPI, ICON and DAI indices were used to determine the orthodontic treatment needs of the patients included in the study. Statistical analysis was performed using SPSS Statistics 21 program. In the evaluation of the need for orthodontic treatment with indexes, %61,8 of the individuals according to TPI index (TPI ≥4), %65,4 according to ICON index and %79,3 according to DAI index (DAI ≥26) needed orthodontic treatment were determined. There were significant differences in the need for orthodontic treatment determined by the indices in the groups formed according to various variables.