Manevi danışmanlık ve varoluşçu psikoterapi
Spiritual counseling and existential psychotherapy
- Tez No: 591905
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KAYIKLIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, manevi danışmanlık ile varoluşçu psikoterapinin araştırılması ve incelenmesi hedeflenmektedir. Dört bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi ve sınırlılıkları ifade edilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde manevi danışmanlığın ne olduğu, neden ihtiyaç duyulduğu, tarihsel gelişimi ve uygulama alanları şimdiye kadar yapılan çalışmalardan da yararlanılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde varoluşçu psikoterapi ile ilgili kaynaklar taranmış ve mevcut psikoterapi modelleri içerisinde bireyin“Aşkın Güç”ile olan ilişkisini yorumlama konusunda uygun olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Dördüncü bölümde, ilk üç bölümde araştırılan konular arasındaki bağlantılar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate and examine the existential psychotherapy and the spiritual counseling. In the first part of the study, which consists of four chapters, the subject, aim, importance, method and limitations of the research were tried to be expressed. In the second part, it is tried to explain what spiritual counseling is, why it is needed, its historical development and application areas, by making use of the studies done so far. In the third part, the resources related to the existential psychotherapy were searched and it was tried to determine whether the individual is suitable for interpreting the relationship of the individual with ''Transcendent Power'' within the current psychotherapy models. In the fourth part, the connections between the subjects investigated in the first three chapters are tried to be revealed.