II. Dünya Savaşı'nın izmir basınına yansımaları
The reflections of the World War II in İzmir press
- Tez No: 591912
- Danışmanlar: PROF. DR. NURETTİN GÜLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Avrupa'da yaşanan gerilim ve İkinci Dünya Savaşı ile ortaya çıkan gelişmeler tüm dünyada önemle takip edilmiştir. Bu çalışmada ise İkinci Dünya Savaşı, İzmir basını ışığında incelenerek aktarılmaya çalışılmıştır. Dönemin İzmir gazetelerinin olaylar karşısındaki bakış açısı ve yorumları değerlendirilmiştir. Türkiye, İkinci Dünya Savaşı'nın dışında kalabilmek için değişken politikalar uygulamıştır. Bu politikalar basına yön vermiştir. Ancak, İzmir basını en başından beri olayları değerlendirirken müttefik yanlısı tutum sergilemiştir. Mihver eleştirilirken, müttefikler övülmüştür.
Özet (Çeviri)
The tension which was climbing in Europe before The World War II and the progress that emerged within The World War II were importantly followed by the whole world. In this study, The World War II is tried to be narrated by making investigations in the light of İzmir press. The point of view and the interpretations of İzmir newspapers in that period are evaluated. Turkey applied variable strategies in order to stay out of The World War II. These strategies dominated the İzmir press. However, since the beginning of the war, İzmir press displayed Allied-sided attitudes while evaluating the process. While the Axis Powers were criticized, Allied Powers were praised.