Dağlıca Ennomınae faunası ve taksonomisi üzerine çalışmalar (Geometridae, Lepidoptera)
Studies on the fauna and taxonomyennominaeof the Dağlica(Geometridae, Lepidoptera)
  1. Tez No: 591914
  2. Yazar: HANİFE UÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHABBET KEMAL KOÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu tez çalışmasında Hakkari, Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyü çevresinde Ennominae altfamilyasının faunası ve taksonomisi üzerine araştırmalar yapılmıştır. Alanda 2017 yılı Nisan-Ekim ayları arasında gece ışık tuzağı yardımıyla toplanan örnekler değerlendirilmiştir. Tamamı Dağlıca faunası için yeni olan toplam 20 cinse ait 31 takson tespit edilmiştir. Bunlar arasında Charissa annubilata, C.argillata, C.dubitaria, C.onustaria, C.subtaurica, Crocallis tuscaria, Dasycorsa modesta, Dyscia innocentaria, Ennomos quercaria, Eumera hoeferi, Nychiodes variabila, Ramitia kufrana, Rhoptria mardinata ve Synopsidia phasidaria Hakkari faunasına ilave olmuştur. Ayrıca Bellachima cins ve Wehrliola inexpectata tür düzeyinde tanımlanan yeni taksonlardır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, studies were carried out on the fauna and taxonomy of Ennominae subfamily around Dağlıca village of Yüksekova district in Hakkari. Samples collected in the area between April and October 2017 with the help of night light trap were evaluated. Totally 31 taxa belonging to 20 genera, all of which are new to Dağlıca fauna, were determined. Among them Charissa annubilata, C.argillata, C.dubitaria, C.onustaria, C.subtaurica, Crocallis tuscaria, Dasycorsa modesta, Dyscia innocentaria, Ennomos quercaria, Eumera hoeferi, Nychiodes variabila, Ramitia kufrana, Rhoptria mardinata ve Synopsidia phasidaria wereadded to Hakkari fauna. Also Bellachima and Wehrliola inexpectata are new taxa described at the genus and species level, respectively.