Analysis of pre-service science teachers' systems thinking skills in the context of carbon cycle
Fen bilimleri öğretmen adaylarının karbon döngüsü konusundaki sistemsel düşünme becerilerinin analizi
- Tez No: 591915
- Danışmanlar: PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilimleri öğretmen adaylarının karbon döngüsü konusundaki sistemsel düşünme becerilerini incelemektir. Bu çalışmada Ben-Zvi Assaraf ve Orion (2005) tarafından tanımlanan sekiz sistemsel düşünce becerisi karbon döngüsü konusu içerisinde kullanılmıştır. Veriler bir devlet üniversitesinin dört son sınıf fen bilimleri öğretmen adayı ile toplanmıştır. Bu çalışmadaki veriler kelime çağrışım testi, kavram haritası ve çizimlerin görüşme soruları ile birlikte kullanılarak toplanmıştır. Katılımcıların karbon döngüsünü oluşturan karasal sistemler, hidrosfer ve atmosfer boyutlarının bütünleişk yapısını sistematik bir şekilde görmesi beklenmektedir. Bu çalışma çoklu durum çalışması olarak hazırlanılmış olup katılımcıların verileri ayrı ayrı analiz edilmiştir. Görüşmeler ile toplanan veriler, karbon döngüsü konusundaki sistemsel düşünce becerilerini analiz için geliştirilen bir rubrik kullanılarak analiz edilmiştir. Bu çalışma öğretmen adaylarının karbon döngüsü konusundaki sistemsel düşüncelerine bir bakış sağlaması ayrıca, eğitimcilere ve öğretmenlere sistemsel düşünce eğitimi açısından bir fikir vermesi amaçlanmıştır. Sonuçlar, katılımcıların karbon döngüsü konusunda hiyerarşik olmayan ve genel olarak özellikle dinamik, döngüsel ve gizli boyutlar becerilerinde düşük sistemsel düşünce becerilerine sahip olduğunu göstermektedir. Ek olarak, katılımcıların, genellikle, karbon döngüsünde karasal sistemler üzerine yoğunlaşırken atmosfer ve hidrosfer sistemlerini göz ardı ettikleri görülmüştür. Sonuç olarak, bu çalışma karbon döngüsü konusunda son sınıf öğretmen adaylarının genel olarak düşük sistemsel becerilerine sahip olduğunu ve öğretmen eğitim programlarının sistemsel düşünceye daha fazla ağırlık vermesi gerektiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to analyze pre-service science teachers' systems thinking skills in the context of carbon cycle. The eight systems thinking skills that is previously defined by Ben-Zvi Assaraf and Orion (2005) were used to investigate the participants' systems thinking skills concerning the carbon cycle. Data was collected from four senior-year pre-service science teachers from elementary science education department of a state university. The data obtained through word association test, concept map, drawings alongside with the interview questions. It was expected from participants to view carbon cycle in a systematic way with its integrated parts identified as terrestrial system, hydrosphere and the atmosphere in this research. This study was designed as multiple case study that the data gathered from each participant with different backgrounds analyzed separately. Interviews were analyzed via a rubric specifically developed for examining systems thinking skills in the context of the carbon cycle. This study aims to provide an insight view of systems thinking skills of pre-service science teachers' in the context of carbon cycle and inspire science teacher educators and science teachers an idea concerning the systems thinking education. Results demonstrated that participants systems thinking skills were appeared as non-hierarchical and generally low especially in identifying dynamic and cyclic relationships as well as identifying hidden dimensions in the carbon cycle system. In addition, participants mainly focused on the terrestrial part and ignored the hydrosphere and the atmosphere parts of the carbon cycle. In general, systems thinking should be emphasized more in the teacher education programs.