Türkiye yağlı kuyruklu koyun ırklarında genetik varyasyon
- Tez No: 45815
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ ASAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE YA?LI KUYRUKLU KOYUN IRKLARINDA GENETİK VARYASYON M. Soner BALCIO?LU Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Zootekni Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Dr. Sevinç ASAL 1995, Sayfa: 62 Jüri: Prof. Dr. Dr. Sevinç ASAL Prof. Dr. Tahsin KESİCİ Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL Bu araştırmada Türkiye yağlı kuyruklu koyun ırklarından, Akkaraman, Morkaraman, Güney Karaman, îvesi ve Dağlıçta genetik varyasyonu ortaya koymak amacıyla potasyum (K), hemoglobin (Hb), transferrin (Tf) ve arilesteraz (EsA, E. C. 3. 1.1. 2) polimorfizmi üzerinde çalışılmıştır. Akkaramanda Hb, îveside EsA lokusları hariç, çalışılan bütün lokuslarda polimorfizm gözlenmiştir. Koyun ırklarında genetik varyasyon için ortalama heterozigotluk hesaplanmıştır. En yüksek ortalama heterozigotluk 0.231 ile iveside, en düşük ise 0.1532 ile Akkaramanda gözlenmiştir. Populasyonlar arasındaki genetik ilişkilerin tahmin edilmesi için hesaplanan Nei'in genetik uzaklık değerleri 0.004 ile 0.144 arasında değişmiştir, çizilen dendograma göre yapılan sınıflandırmada Güney Karaman, Dağlıç aynı sınıfı, Akkaraman, Morkaraman ve îvesi diğer sınıfı meydana getirmiştir. ANAHTAR KELİMELER : yağlı kuyruklu koyun, genetik varyasyon, biyokimyasal polimorfizm,
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Ph.D. Thesis GENETIC VARIATION IN THE FAT-TAILED SHEEP BREEDS IN TURKEY M. Soner BALCIO?LU Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Animal Science Supervisor: Prof. Dr. Dr. Sevinç ASAL 1995, Page: 62 Jury: Prof. Dr. Dr. Sevinç ASAL Prof. Dr. Tahsin KEStCt Prof. Dr. Erdoğan TUNCEL The potassium (K), haemoglobin (Hb), transferrin (Tf) and arylesteraz (EsA, E. C. 3. 1. 1. 2 ) ) polymorphisms were studied to determine the genetic variations in Akkaraman, Morkaraman, Güney Karaman, Awwasi and Dağlıç Turkish fat- tailed sheep breeds in this research. Polymorphisms were observed on all loci except Hb in Akkaraman and EsA in Awwasi. Average heterozygosity was estimated as measure of the genetic variation. The highest average heterozygosity was in Awwasi with 0.2310 and the lowest was in Akkaraman with 0.1532. The Nei's genetic distances were calculated for the prediction of the relationships between the populations and were found to be between 0.004 and 0.1444. In the classification carried out according to dendogram, Güney Karaman and Dağlıç formed a class and Akkaraman, Morkaraman and Awwasi the other. KEY WORDS : fat-tailed sheep, genetic variation, biochemical polymorphisms