Afyonkarahisar ili ve bazı ilçelerindeki patates alanlarında patates böceği (Leptinotarsa decemlineata) (SAY) (Coleoptera: Chrysomelidae)'nin populasyon değişimi
Population development of colorado potato beetle (Leptinotarsa decemlineata) (SAY) (Coleoptera: Chrysomelidae) in Afyonkarahisar province and its some districts
  1. Tez No: 591926
  2. Yazar: EZGİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında Afyonkarahisar ili ve bazı ilçelerindeki patates alanlarında patates böceği (Leptinotarsa decemlineata) (Say) (Coleoptera: Chrysomelidae)'nin yayılışı araştırılmıştır. Bu amaçla, Afyonkarahisar ili; Merkez, Sandıklı, Emirdağ, Şuhut, Dinar, Çobanlar ilçelerinde, her ilçeye dört kez gidilerek patates tarlalarından patates böceği bireyleri toplanmış ve kayıt altına alınmıştır. Patates tarlalarında olası entomopatojen fungus saptamak amacıyla örnekleme alanı seçilen her tarladan bir kg toprak örneği alınarak Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi, Bitki Koruma Bölümü, Biyolojik Mücadele Araştırma ve Uygulama Laboratuvarına gönderilmiştir. Ayrıca Afyonkarahisar ilinde patates böceğinin popülasyon değişiminin belirlenmesi amacıyla, Afyonkarahisar ili Bolvadin ilçesi merkezinde, aralarında 4 km bulunan iki patates tarlası örnekleme alanı olarak seçilmiştir. Her hafta bu tarlalardan patates böceği bireyleri (yumurta, larva, ergin) toplanarak kayıt altına alınmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda bölgede patates böceğinin yılda 3.35 döl verebileceği hesaplanmıştır. İlçelerde patates tarlalarından alınan toprak örneklerinde entomopatojen fungus izole edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this this study, the dispersal of potato beetles (Leptinotarsa decemlineata) (Say) (Coleoptera: Chrysomelidae) in the province of Afyonkarahisar and its some districts has been investigated. For this purpose, certain districts in Afyonkarahisar -the central district, Sandıklı, Şuhut, Dinar, Emirdağ, Çobanlar - were visited four times, and the potato beetles were collected and recorded from the prespecified potato fields. In order to detect the existance of entomopathogenic fungus, 1 kg of soil was collected from each field and the samples were sent to the Biological Control, Research and Application Laboratory in the Plant Protection Department in Faculty of Agricultural Sciences and Technologies, Isparta University of Applied Sciences. Besides, two potato fields, which have 4 kilometers' distance between, in the district of Bolvadin were settled as the sampling area so as to determine the population change of potato beetles in Afyonkarahisar. Every week, potato beetles (eggs, larvae, pupa) were collected from these fields and recorded. As a result of the studies, it was calculated that the potato beetle in the region could give 3.35 fertilization annually. In the soil samples scooped out from the potato fields in the districts, entomopathogenic fungus was not detected.