Farklı biçim sıklıklarının dallıdarı (Panicum virgatum)'da ot verimi ve bazı kalite özelliklerine etkisi
Effect of different cutting frequencies on the herbage yield and some quality characteristics of switchgrass (Panicum virgatum)
- Tez No: 591925
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN GEREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma, 2017 yılında, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü'nün Bornova deneme tarlalarında, altı farklı biçim sıklığının (30, 60, 90, 120, 150 ve 180 günlük aralıklar) dallıdarı (Panicum virgatum)'da ot verimi ve bazı yem kalite özelliklerine etkisini saptamak amacıyla yürütülmüştür. Üç tekerrürlü olarak düzenlenen denemede, 5 yaşındaki 'Cloud nine' isimli genotip kullanılmıştır. Çalışmada, yaş ot ve kuru madde verimi, silaj pH'sı, ham protein, ham selüloz, NDF ve ADF oranı gibi özellikler ölçülmüştür. Sonuçlar, biçim sıklıklarının dallıdarının verim ve bazı yem kalitesi özellikleri üzerinde önemli etkilerinin olduğunu, biçim aralığı arttıkça metabolik enerji ve nispi yem değerlerinin azaldığını göstermiştir. Akdeniz ikliminin sulu koşullarında yetiştirilen dallıdarı bitkisinde 60 günde bir yapılan biçimlerin yem verimi ve silaj kalitesi göz önüne alındığında en başarılı biçim sıklığı olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in Bornova experimental fields of Department of Field Crops, Faculty of Agriculture, University of Ege, in order to determine the effect of six different cutting frequencies (30, 60, 90, 120, 150 and 180 days interval) on the herbage yield and some quality properties of switchgrass (Panicum virgatum) in2017. The experimental design was in complete randomized blocks, with 3 replications. 5 years old, 'Cloud nine' genotype was used as crop material. Some characteristics were measured such as fresh and dry matter yields, silage pH, concentrations of crude protein & cellulose, NDF and ADF. Results indicated that there were significant effects of cutting frequencies on the yields and some forage quality characteristics of switchgrass, and, metabolisable energy and relative forage values decreased as intercutting interval increased.It was recommended that the production of switchgrass using 60-day intervals were the most successful cutting frequency regarding the forage yield and silage quality to the regions with Mediterranean-type climates under irrigation.