Spektral çizgilerin şiddet oranı metoduyla düşük sıcaklıktaki deşarjların optik özelliklerinin incelenmesinde yeni bir yaklaşım
A new approach to the investigation of optical properties of low temperature discharge of spectral lines with line intensity ratio method
  1. Tez No: 591928
  2. Yazar: SEVİNÇ YANIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TANIŞLI, ÖĞR. GÖR. NESLİHAN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, maddenin dördüncü hali olarak da bilinen plazmanın genel özellikleri, plazmanın termodinamik durumu, elde edildiği ortam basıncına ve güç kaynağının bağlanma şekline göre sınıflandırması anlatılmıştır. Düşük sıcaklığa sahip olan plazmaların elektron sıcaklığının ve elektron yoğunluğunun belirlenmesi için kullanılan yöntemler araştırılmıştır. Bu çalışma kapsamında argon (Ar) plazma jet elde etmek için dielektrik bariyer deşarj-benzeri (DBD–benzeri) sistem kullanılmıştır.8 kV gerilim ve 20 kHz frekansta çalışan alternatif akım (AC) güç kaynağı kullanılmıştır. Atmosferik basınçta oluşturulan plazma jet (APPJ) optik emisyon spektroskopisi (OES) ile incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı optik emisyon spektrumlarından elde edilen spektral çizgi şiddetlerinin oran metodunu kullanarak elektron sıcaklığını hesaplamaktır. Bu metodu kullanabilmek için OES' ten elde edilen spektrum şiddetlerinden elektron sıcaklığı için hassas olan iki spektral çizgi seçilerek bu spektral çizgilerin yoğunlukları oranından Ar gazı için elektron sıcaklığı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, general characteristics of plasma, also known as fourth state of matter, are explained by the thermodynamic state of plasma, the ambient pressure at which it is obtained and the way the power supply is connected. Methods for determining electron temperature and electron density of plasmas having low temperature were researched. In the framework of this study, dielectric barrier discharge-like (DBD-like) system was used to obtain argon (Ar) plasma jet. 8 kV voltage and 20 kHz frequency alternating current power source was used. Atmospheric pressure generated plasma jet (APPJ) was investigated by optic emission spectroscopy (OES). The main purpose of this study is to calculated the electron temperature using the line ratio method of the spectral line intensities obtained from the optical emission spectra. In order to this method two spectral lines, which are sensitive for electron temperature, were chosen from the spectrum intensities obtained from OES and the electron temperature of Ar plasma jet was calculated from the line intensity ratio of these spectral lines.