Endüstri 4.0 uygulamalarının lojistik sektöründe operasyonel verimlilikle ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on the relationship between industry 4.0 applications and operational efficiency in the logistics sector
- Tez No: 591930
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR PİRTİNİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Endüstriyel devrimler birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sanayi devrimi olarak dört bölümde incelenmektedir. Toplumu dönüştüren ve yeni üretim biçimleri yaratan endüstriyel devrimler, teknolojik ilerlemelerin etkileşimi ile başlamıştır. Birinci endüstri devrimi, mekanik tezgahlarda buhar makinesinin kullanmasıyla başlamış; ardından elektrikli araçlar, yanmalı motor ve inovatif seri üretim hattı gelişmeleriyle ikinci endüstri devrimi yaşanmıştır. Üçüncü endüstri devrimi otomasyon, robotlar ve yazılımların devreye girmesiyle dijitalleşmeyi sağlayarak dördüncü endüstri devrimine gerekçe oluşturmuştur. Endüstri 4.0 terimi; nesnelerin interneti, siber fiziksel sistemler, büyük veri, akıllı robotlar, akıllı fabrikalar gibi iş yapış şekillerini köklü bir şekilde değiştiren teknolojilerin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Endüstri 4.0 tüm sektörleri etkileyen ve dünyadaki yankısı gittikçe artan bir kavramdır. Bu çalışmanın amacı, Endüstri 4.0 uygulamalarının lojistik sektöründe operasyonel verimlilikle ilişkisini incelemektir. Araştırma, bu amaç doğrultusunda, İstanbul'da faaliyet gösteren üç lojistik firması ile yapılmıştır. Veriler; şirketlerin bu konuda en yetkin üst ve orta düzey yöneticileri ile derinlemesine görüşme, gözlem ve doküman incelemeleri yapılarak toplanmıştır. Görüşme formu, lojistik işletmelerinin Endüstri 4.0 uygulamalarını kullanım düzeyleri, taşımacılık, depo ve envanter yönetimi, sipariş yönetimi ve müşteri hizmetleri konularında sağladıkları operasyonel verimlilik, bu uygulamaların kullanımıyla elde edilen maliyet verimliliği arasındaki ilişkileri saptamak üzerine kurgulanmıştır. Ayrıca firmaların Endüstri 4.0'ı uygularken karşılaştıkları engeller ve gelecek projelerine de yer verilmiştir. Verilerin güvenirlirliğini sağlamak için işletmelerden gelen geri bildirimler ve Kappa Analizi kullanılmıştır. Veri çözümlemesi yaparken, açık, eksenel ve seçici kodlamalar yapılarak gömülü teori oluşturulmuş ve oluşturulan kuram ile araştırmanın bilimselliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Industrial revolutions are examined in four chapters as the first, second, third and fourth industrial revolution. Industrial revolutions that transform society and create new forms of production began with the interaction of technological advances. The first industrial revolution, started with the use of steam engines on mechanical looms; and then the second industrial revolution occured with the development of electric vehicles, combustion engine and innovative mass production line. The third industrial revolution has been a reason for the fourth industrial revolution by enabling digitalization with getting involved of automation, robots and softwares. The term Industry 4.0; is a combination of technologies that radically change way things work. These include technologies such as the internet of things, cyber physical systems, big data, smart robots, smart factories. Industry 4.0 is a concept that affects all sectors and whose echo is increasing in the world.. The aim of this study is to investigate the relationship between Industry 4.0 applications and operational efficiency in logistics sector. For this purpose, the research is carried out with three logistics companies operating in Istanbul. The data were collected by conducting in-depth inverviews, observations and document analyzes with the top and middle level executives of the most competent companies. The interview form was designed to determine the relationship between the operational efficiency provided by logistics companies in the areas of usage of Industry 4.0 applications, such as transportation, warehouse and inventory management, order management and customer service, and the cost efficiency obtained by using these applications. In addition, the obstacles faced by companies in implementing Industry 4.0 and future projects were also included. In order to ensure the reliability of the data, feedback from the enterprises and Kappa Analysis were used. While performing data analysis, open, axial and selective codes were created and grounded theory was established and the scientific theory of the research was provided.