Italo Svevo'nun La Coscienza dı Zeno romanındaki Zeno Cosini karakterinin psikanalitik okuması
The psychoanalytical analysis of the character 'Zeno Cosini' in the novel 'La Coscienza di Zeno' by Italo Svevo
  1. Tez No: 591931
  2. Yazar: SEÇİL DEMİRÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN GÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Psikoloji, Western Linguistics and Literature, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İtalyan Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Çalışmanın amacı on dokuzuncu yüzyıl sonları ile yirminci yüzyıl başlarında İtalyan edebiyatında çığır açıcı öneme sahip Italo Svevo'nun La coscienza di Zeno (Zeno'nun Bilinci) adlı romanının başkişisi Zeno Cosini'nin psikanalitik edebiyat kuramı bağlamında çözümlenmesidir. Bu doğrultuda ilk olarak birinci bölümde, psikanalitik edebiyat kuramı, başlıca kuramcıların yaklaşımlarıyla detaylı bir şekilde incelenmiştir. Üç ana bölümden oluşan bu çalışmada incelenen roman karakterlerinin ruhbilimsel çözümlemelerini yapabilmek adına öncelikle bu kuramın etimolojik kökeni, yıllar içerisindeki tarihsel gelişimi ve başlıca özellikleri ortaya konulmuştur. İkinci bölümde ise; Italo Svevo'nun Avrupa'daki konumundan bahsedilmiş, yazarın düşünce ve yazın hayatına yön veren kişilerle olan ilişkisine yer verilmiştir. Modernizmin sonuçlarından olan yabancılaşma ve yalnızlaşmanın, kurgularını ve karakterlerini modern dünyanın karmaşasında yaratan Svevo döneminin İtalya'sını nasıl etkilediğini aydınlatabilmek için o yıllara artsüremli bir bakış gerçekleştirilmiştir. İnceleme konumuzu oluşturan metni açımlayabilmemiz için Italo Svevo'nun neden psikanalize ilgi duymaya başladığı ve bu ilginin yazın dünyasına nasıl yansıdığı aydınlatılmaya çalışılmıştır. Son bölümde; yaşamı sürekli sorgulayan ve kendisini modern dünya çemberinin dışında kalmış hisseden Zeno Cosini karakteri ilk iki bölümde verilen bilgiler ışığında ve psikanalitik edebiyat kuramı bağlamında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to analyse the main character Zeno Cosini in the novel called La coscienza di Zeno (Zeno's Consciousness) written by Italo Svevo, who has a ground breaking importance in Italian literature in the late nineteenth century and early twentieth century, in the context of psychoanalytic literary theory. Accordingly, the psychoanalytic literary theory has been examined in detail with the approaches of major theorists in the first part. In this study, which consists of three main parts, the etymological origin of this theory, its historical development over the years and its main features have been put forward in order to make the psychological analysis of the character examined. In the second part; Italo Svevo's position in Europe has been mentioned and the author's relationship with the people who lead his thinking and writing life has been examined. In order to throw some light upon how the alienation and loneliness, which is the result of modernism, influenced Italy of the Svevo period, who created his fictions and characters in the chaos of the modern world, a diachronic look was made into those years. So as to be able to explain the text that constitutes our subject of study, it has been tried to clarify why Italo Svevo became interested in psychoanalysis and how this interest was reflected in his works of literature. In the last part, the character of Zeno Cosini, who constantly questions life and feels outside the circle of the modern world, has been examined in the light of the information given in the first two parts and in the context of psychoanalytic literary theory.