Biyogaz sistemlerinden elde edilen fermente gübrenin marul yetiştiriciliğinde bitki gelişimine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effect of fermented fertilizer from biogas plant in lettuce cultivation
- Tez No: 591937
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNNUR KOÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Ziraat, Energy, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güneş Enerjisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu tez çalışmasında anaerobik fermente gübrenin; tohum ön işlemi, fide gelişimi ve sera koşullarında katı ortam kültüründe bitki yetiştirme üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda anaerobik fermente gübre, N içeriğine göre farklı oranlarda distile su ile seyreltilmiştir (%1, %5, %10 ve %15). Hazırlanan fermente gübre solüsyonları ve karşılaştırma grupları (kontrol ve kimyasal gübre) ile deney setleri oluşturulmuştur. Denemelerde bitki materyali olarak marul (Lactuca sativa L.) kullanılmıştır. Çimlenme denemesinde; ortalama çimlenme zamanı, çimlenme oranı, T50 değeri, pik değeri ve çimlenme yüzdesi incelenmiştir. Fide denemesinde; SPAD değeri, gövde ve kök uzunluğu, gövde ve kök ağırlığı (yaş, kuru), kök hacmi, yan kök sayısı, kök çatal sayısı incelenmiştir. Sera denemesinde; SPAD değeri, fotosentetik CO2 asimilasyonu değeri, kök pH ve EC değerleri, bitki morfolojik özellikleri incelenerek uygulamalar karşılaştırılmıştır. Çalışma sonunda veriler değerlendirildiğinde en iyi sonuçlar; tohum ön işleminde %1 (2 sa) ve %5 (1 sa), fide gelişiminde %5, bitki gelişiminde ise %10 ve %15 konsantrasyondaki fermente gübre uygulamalarından elde edilmiştir. Anaerobik fermente gübre uygulamasının, bitkinin gelişme dönemine göre farklı konsantrasyonlarda kullanılmasının doğru olacağı sonucuna varılmıştır. Ayrıca anaerobik fermente gübrenin uygulama konsantrasyonunun belirlenmesinde en önemli parametrelerin pH, EC ve N içeriği olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, anaerobic fermented fertilizer; The aim of this study is to investigate the effects of seed pretreatment, seedling development and cultivation in solid medium culture under greenhouse conditions. In this context, anaerobic fermented fertilizer was diluted with distilled water (1%, 5%, 10% and 15%) according to the N content. Experimental sets were formed with prepared fermented fertilizer solutions and comparison groups (control and chemical fertilizer) (germination period, seedling development period, seedling-harvest plant development period). Lettuce plant was used in the experiment. Germination test; mean germination time, germination rate, T50 value, peak value and germination percentage were examined. In seedling experiment; SPAD value, stem and root length, stem and root weight (wet, dry), root volume, number of side roots, root fork number were examined. In the greenhouse experiment; SPAD value, photosynthetic CO2 assimilation value, root pH and EC values, plant morphological characteristics were examined. At the end of the study; The best results were obtained from 1% (2 h) and 5% (1 h) of seed pretreatment, 5% of seedling growth, 10% and 15% of plant growth. It was concluded that the application of anaerobic fermented fertilizer in different concentrations according to the growth period of the plant would be correct. In addition, the most important parameters in determining the concentration of anaerobic fermented fertilizer are considered to be pH, EC and N content.