Gastromilliyetçilik ve markalaşma: Gaziantep mutfağı üzerine bir araştırma
Gastronationalism and branding: A research on Gaziantep cuisine
  1. Tez No: 591938
  2. Yazar: IŞIK IŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA TAŞTAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Turizm, Gastronomy and Culinary Arts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Turizm endüstrisi, sahip olduğu yüksek istihdam yapısı ile birlikte hizmet çeşitliliğinin fazla olduğu insan odaklı bir endüstridir. Turizm endüstrisinin gelişmesi sektörde ürün çeşitliliğine ve farklı özelliklere sahip turizm türlerinin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Böylece farklı turizm türleri farklı destinasyonlara yönelmeyi beraberinde getirmiştir. Dünyada hızla büyümekte olan gastronomi turizmi, kültür turizmi kapsamında değerlendirilen önemli turizm çeşitlerinden biri olarak görülmektedir. Ekonomik kalkınmada etkili olan gastronomi turizmi mutfak kültürünü yansıtmaktadır. Bölgeden bölgeye farklılık gösteren yemek kültürü toplumların yaşam şekillerinden, coğrafi yapısından, geçmişteki medeniyetlerden etkilenmektedir. Son yıllarda yapılan pek çok araştırmada mutfak kültürü seyahat deneyiminin önemli bölümünü oluşturduğu üzerinedir. Bu çalışmanın amacı, gastromilliyetçilik kavramının markalaşmaya etkisini değerlendirmektir. Bu bağlamda Gaziantep şehrinin ''UNESCO Gastronomi Şehri'' olma süreci ve bu unvanın şehrin markalaşmasına etkisi tespit edilmeye çalışılmıştır. Bununla birlikte gastronomi şehri olmak isteyen Afyonkarahisar, Elazığ, Mardin, Bitlis, Çanakkale gibi diğer şehirlerin nasıl bir yol izlemeleri gerektiği hakkında bilgi toplanması hedeflenmiştir. Araştırmada veriler, nitel araştırma yöntemlerinden biri olan yarı yapılandırılmış görüşme tekniğinden yararlanılarak toplanmıştır. Görüşme formu literatürden yararlanarak hazırlanmıştır. Belirlenen amaç doğrultusunda 20 katılımcıyla görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen verilere içerik analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism industry is a people-oriented industry with high employment and diversity of services. The development and growth of the tourism sector has led to the emergence of product types and tourism types with different characteristics. Thus, different types of tourism brought different destinations. Gastronomic tourism, which is growing rapidly in the world, is considered as one of the important tourism types within the scope of cultural tourism. Gastronomic tourism, which is effective in economic development, reflects the culinary culture. Food culture, which differs from region to region, is influenced by the life styles, geographical structure and civilizations of the past. In many researches in recent years, culinary culture is an important part of travel experience. The aim of this study was to evaluate the effect of gastronationalism on branding. In this context, the process of Gaziantep becoming a“UNESCO City of Gastronomy”and its effect on the branding of the city were tried to be determined. In addition, it is aimed to gather information about the other cities like Afyonkarahisar, Elazığ, Mardin, Bitlis, Çanakkale which want to be a gastronomy city. The data were collected by using semi-structured interview technique which is one of the qualitative research methods. The interview form was prepared semi-structured using the literature. Semi-structured interviews were conducted with 20 participants for the determined purpose. Content analysis was applied to the data obtained.