Teşvik politikaları ve Türkiye'de Ar-Ge faaliyetlerine yönelik mali teşvikler
Incentive policies and financial incentives for R & D activities in Turkey
- Tez No: 591946
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN CANBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Ar-Ge (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetleri gelişmiş ülkelerin ekonomi politikalarının vazgeçilmez bir unsurudur. Günümüz küreselleşen dünyasında teknoloji çok hızlı değişmekte ve gelişmektedir. Bu süreçte ise işletmeler bir yandan kârlarını maksimize edecek ve tüketicilerin beklentilerine cevap verecek çeşitli değişikliklere gitmektedirler. Ar-Ge faaliyetleri ve Ar-Ge'ye yönelik ülkelerin uyguladığı politikalar bu bağlamda giderek önem kazanmaktadır. Nitekim son yıllarda gelişmekte olan ülkelerde de Ar-Ge'nin yeri ve önemi üzerinde önemle durulmakta ve özellikle yasal düzenlemeler yoluyla Ar-Ge konusundaki eksiklikler giderilmeye çalışılmaktadır. Bu çerçevede bu çalışmada, Türkiye'deki teşvik politikaları çerçevesinde Ar-Ge faaliyetlerine yönelik mali teşvikler ele alınmaktadır. Bu kapsamda, çalışmada, Türkiye'deki teşvik türleri, teşviklerin gerekçesi ve önemi, teşviklerin ve Ar-Ge faaliyetlerinin ülke ekonomisindeki yeri vb. konular üzerinde durulduktan sonra, Ar-Ge teşviklerine yönelik mevzuat derinlemesine bir incelemeye tabi tutulmuştur. Elde edilen veriler, genel olarak, Türkiye'de dağınık halde bulunan düzenlemelerin çeşitli sorunlara neden olduğunu, bu nedenle de Ar-Ge konusunda daha sistematik düzenlemelerin yapılması gerektiğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
R&D (Research and Development) activities are an indispensable element of the economic policies of developed countries. In today's globalizing world, technology is rapidly changing and developing. In this process, private sector enterprises are going through various changes that will maximize their profits and meet the expectations of consumers. R & D activities and country policies towards R&D are becoming increasingly important in this sense. As a matter of fact, the importance and place of R&D in developing countries has been emphasized in recent years and the deficiencies in R&D have been tried to be overcome by means of legal regulations. In this context, in this study, financial incentives for R&D activities in Turkey within the framework of incentive policies are discussed. Within this framework, this study, incentive types in Turkey, rationale and importance of incentives, the place of incentives and R&D in country's economy and the regulations for R&D incentives are subjected to an in-depth examination. The findings reveal that complex legal regulations in Turkey cause various problems and in order to solve this complexity, R&D regulations should be systematically done.