Not al-quds, but damascus: Palestinian jihadists of Lebanon in the Syrian War (2011 – 2017)
Kudüs değil, Şam: Suriye Savaşı'ndaki (2011 – 2017) Lübnan'dan gelen Filistinli cihatçılar
- Tez No: 591947
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Süregiden Suriye Savaşı, hem Orta Doğu hem de dünya için yakın tarihin en önemli tarihsel olaylarından biridir. Bölgesel ve uluslararası güçler, vekilleriyle birlikte, yalnızca Suriye'nin siyasetini, ekonomisini ve uluslararası ilişkilerini şekillendirmekle kalmamış, aynı zamanda Türkiye, Lübnan ve Irak gibi komşularıyla ABD ve Rusya gibi dünya güçlerinin rollerini de yeniden şekillendirmiştir. Ulus ötesi cihatçı örgütlerin yükselişi ve tehdit haline gelmesi, savaşın en can alıcı sonuçlarından birisi olurken, yabancı savaşçılar hem Batı hem de Arap dünyası için tartışmalı bir konu haline gelmiştir. Suriye savaşı ile birlikte uluslararası cihat kendisine yeni bir mecra bulmuş ve etkileri tüm Orta Doğu'da hissedilmiştir. Bu bağlamda, Suriye'nin komşusu Lübnan cihatçı gruplar için verimli bir saha haline gelmiş, ülkenin Filistin sorunu daha karmaşıklaşmıştır. Lübnan'daki Filistin mülteci kampları ulus ötesi cihatçı örgütler, özel olarak da Suriye hükümetine karşı savaşan cihatçılar için güvenli bölge haline gelmiştir. Bu çalışma, Lübnan'dan Suriye'ye savaşmaya giden Filistinli cihatçıları ulus ötesi cihat, Suriye Savaşı ve Lübnan'daki Filistin sorunu bağlamında değerlendirmeyi amaçlıyor.
Özet (Çeviri)
Ongoing Syrian War is one of the most important historical event for both the Middle East and the world in recent history. Regional and international powers with their proxies has shaped not only Syrian politics, economy, and international relations, but also neighbors of Syria, such as Turkey, Lebanon, and Iraq, and the roles of world powers such as the United States of America and Russia. The rise and threat of transnational jihadist organizations is one of the crucial consequences of the war, and foreign fighters has become a contentious issue in Western and Arab worlds. With Syrian War, transnational jihadist course found a new haven, and its impact is perceived throughout the Middle East. In this respect, Syria's neighbor Lebanon has become a fertile ground for jihadist groups and this country's Palestinian question has become mor complex. Palestinian refugee camps in Lebanon has emerged as a safe haven for transnational jihadist organizations, and in particular, for jihadist who have been waging war against the Syrian government. This study aims to place Palestinian jihadists of Lebanon in the context of transnational jihad, Syrian War, and Palestinian question inside Lebanon.