Seçilmiş makro ekonomik faktörlerin ekonomik büyüme üzerine etkisi: Türkiye örneği
The effect of selected macro economic factors on economic growth: Case of Turkey
  1. Tez No: 591958
  2. Yazar: AHMET DAĞDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MESUT ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Dünya ekonomilerinin büyümesi, iktisadın ana akım bilim olmasından beri süregelen bir faktördür. Büyüme ekonominin kalbi niteliğinde görülerek, tabir caizse kalp sağlıklı olursa her bir ekonomi kendini sürdürülebilir kılmaktadır. Bu sürdürülebilirliği sağlamak için büyüme faktörü başka değişken faktörlere ihtiyaç duymaktadır. Bu değişken faktörler başta ihracat olmak üzere sırasıyla ithalat, enflasyon, döviz kuru, borçlanma, beşeri sermaye, teknoloji ve ar-ge gibi faktörler sayılabilir. Türkiye ekonomisinin yıllar itibariyle seyrine bakıldığında birçok dalgalanma ve kriz dönemlerinin olduğu görülmüştür. Geçmiş yıllardaki dalgalanmaları ve krizleri yaşamamak için ülke ekonomisinin büyüme faktörünü her daim sürdürülebilir ve güçlü kılmak, temel felsefe olmaktadır. Bu çalışmada büyümeyi etki eden faktörlerden enflasyon, ihracat, ithalat ve döviz kuru değişkenleri ele alınarak büyüme üzerindeki etkileri analiz edilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Ekonomik Büyüme, Enflasyon, İhracat, İthalat, Döviz Kuru, Türkiye Örneği, Eşbütünleşme Analizi
Özet (Çeviri)
The growth of world economies has been an ongoing factor since economics is the mainstream science. Growth is seen as the heart of the economy, so to speak, if the heart is healthy, each economy can make itself sustainable. To ensure this sustainability, the growth factor needs other variable factors. These variable factors include exports, imports, inflation, exchange rate, borrowing, human capital, technology and R & D respectively. When the course of Turkey's economy has seen over the years that many fluctuations and crises. In order to avoid the fluctuations and crises of the past years, the basic philosophy is to make the growth factor of the national economy sustainable and strong at all times. In this study, the effects of growth, inflation, export, import and exchange rate variables on economic growth were analyzed. KEYWORDS: Economic Growth, Inflation, Exports, Imports, Exchange Rate, the case of Turkey, Cointegration