Psikolojik danışman adaylarının psikolojik danışma öz yeterliğinin duygusal okuryazarlık ve bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examination of candidates for psychological counseling's psychological counseling self-efficacy in terms of emotional literacy and some variables
- Tez No: 591959
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE SARICI BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Psikolojik danışmanların profesyonel olarak mesleğe başlamadan önce danışmanlık adayı sürecinde bilgi, beceri ve öz yeterlik olarak yeterli düzeyde olmaları ileride yapacakları psikolojik danışma süreçlerinin etkililiği noktasında önemlidir. Bu bağlamda; psikolojik danışma öz yeterliğini etkileyen faktörleri belirlemek, danışman adaylarının gelecekte gerçekleştireceği psikolojik danışma süreçlerini daha etkili ve verimli ortaya koyabilmelerini sağlamak adına önem arz etmektedir. Çalışmada psikolojik danışman adaylarının duygusal okuryazarlık düzeylerinin psikolojik danışma öz yeterliğini ne düzeyde yordadığı ortaya konulmuştur. Bu kapsamda kavramsal bir model önerilmiş ve nihai olarak önerilen modelin analiz sonuçları gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda duygusal okuryazarlık kavramının alt boyutları olan öz düzenleme, duygusal farkındalık ve sosyal beceri boyutlarının psikolojik danışma öz yeterliliği alt boyutları olan yardım becerilerine yönelik öz yeterlik algıları, oturum yönetme becerilerine yönelik öz yeterlik algıları ve zor danışan ve zor danışma süreçlerine yönelik öz yeterlik algılarını nasıl yordadığı belirlenmiştir. İlgili modelin test edilmesi için yol (path) analizi çalışması gerçekleştirilmiştir. Araştırma betimsel tarama modellerinden ilişkisel tarama desenine uygun olarak planlanıp gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu psikolojik danışma uygulamaları dersini başarı ile tamamlamış 493 psikolojik danışman adayı oluşturmuştur. Çalışmanın bulgularına göre; öz-düzenleme boyutu; yardım becerileri (β=.21, p< .01) ve oturum yönetme öz yeterlik inançlarını (β=.23, p< .01) anlamlı ve pozitif yönde yordamaktadır. Duygusal farkındalık boyutu; yardım becerileri (β=.18, p< .01), oturum yönetme becerileri (β=.20, p< .01) ve zor danışma süreçlerini yönetebilme öz yeterlik inancını (β=.20, p< .01) anlamlı ve pozitif yönde yordamaktadır. Sosyal beceri boyutu, yardım becerileri öz yeterlik inancı boyutunu anlamlı ve pozitif yönde yordamaktadır (β=.18, p< .01). Duygusal farkındalık boyutu zor danışma süreçlerini yönetebilme öz yeterlik inancını (β=.07, p< .01) anlamlı ve pozitif yönde çok düşük seviyede yordamaktadır. Yardım becerileri öz yeterlik inancının %25'i duygusal okuryazarlık ölçeğinin üç boyutu tarafından açıklanmaktadır. Öz-düzenleme ve duygusal farkındalık boyutları; oturum yönetme öz yeterlik inancının %18'lik varyansını birlikte temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
It is important for the psychological counselors to have sufficient knowledge, skills and self-efficacy in the process of counseling candidate before starting to work as a professional in terms of the effectiveness of future counseling processes. In this context, it is important to determine the factors affecting the self-efficacy of counseling, in order to enable the counselor candidates to make more effective and productive future counseling processes. In this study, it was revealed that the level of emotional literacy of psychological counselor candidates predicted self-efficacy of counseling. Within this scope, a conceptual model was proposed and finally the analysis results of the proposed model were realized. It was determined how the self-regulation, emotional awareness and social skills dimensions, which are sub-dimensions of emotional literacy, predict the level of self-efficacy perceptions of help skills, session management skills and difficult client and difficult counseling processes which are psychological counseling self-efficacy sub-dimensions. Path analysis was conducted to test the relevant model. The research was planned and carried out in accordance with the relational scanning model, one of the descriptive scanning models. The study group consisted of 493 candidates who successfully completed the course of psychological counseling practices. According to the findings of the study, the self-regulation dimension predicts help skills (β=.21, p< .01) and session management self-efficacy beliefs (β=.23, p< .01) in a significant and positive way. Emotional awareness dimension predicts help skills (β=.18, p< .01), session management skills (β=.20, p< .01) and self-efficacy belief in managing difficult counseling processes (β=.20, p< .01) in a meaningful and positive way. The social skills dimension predicts the help skills self-efficacy belief dimension in a meaningful and positive way (β=.18, p< .01). Emotional awareness dimension predicts self-efficacy belief of managing difficult counseling processes positively at a very low level (β=.07, p< .01). 25 percent of helping skills self-efficacy beliefs is explained by three dimensions of emotional literacy scale. The dimensions of self-regulation and emotional awareness together represent the 18% variance of session management self-efficacy belief.