A study on the relationship between money supply and macroeconomic variables in some selected middle eastern countries
Seçilmiş bazı Orta Doğu ülkeleri için para arzı ve makroekonomik değişkenler arasındaki ilişki üzerine bir çalışma
- Tez No: 718841
- Danışmanlar: PROF. DR. FUAT SEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Makroekonomik değişkenler ile para arzı arasındaki ilişkinin bilinmesi, birkaç Orta Doğu ülkesinin ekonomik durumunu değerlendirmek için uygun bir strateji ve yaklaşım olarak belirtilebilir. Araştırmacılar ve ekonomistler, hassas ve önemli olduğu ve ekonomik hareketi doğrudan etkilediği için bölgesel kalkınma ve para arzı gibi bölgesel ekonomik büyümeyi yönlendiren unsurlara odaklandılar. Ek olarak, ekonomik hareket üzerindeki etkisi, enflasyon, ekonomik büyüme, faiz oranı, döviz kuru, yatırım ve reel GSYİH gibi diğer değişkenler üzerinde uyumlu bir etki yaratabilir. Bilindiği gibi para arzındaki büyüme, ekonomik büyüme ile ilişkili olarak enflasyon oranını artıran bir faktör haline gelmekte ve artan genel fiyatlar ve artan para talebi sonucunda faiz oranı değişmeyecektir. Para arzının ekonomi üzerindeki etkisi, finansal sistemin dört ülkenin (Irak, Türkiye, İran ve Mısır) gelir artışı üzerindeki etkisi (1980-2019) dönemi için incelenip değerlendirilmiştir. Bu araştırma Data Market, World Development Indicator ve World Bank veri tabanlarından veriler elde edilmiştir. Bu amaca ulaşmak için teorik ekonomik model uygulamaları ve ekonometrik modeller, örneğin (ARDL) ve panel tahmini (sabit ve rastgele etkiler modeli) modelleri kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistikler, deneysel belirleme sürecinin uygulanmasıyla incelenen dizinin dağılımının normal olduğunu göstermektedir. Dizi özellikleri birim kök testi kullanılarak incelenmiş ve kullanılan tüm serilerin birinci dereceden durağan olduğu görülmüştür. Ayrıca, faktörler arasındaki uzun dönemli ilişkiyi belirlemek için Johansen eşbütünleşme testi yapılmıştır ve elde edilen bulgular, farklı faktörler arasında uzun dönemli bir ilişkinin varlığını ortaya çıkarmıştır.Uzun dönemli ilişki dikkate alındığında, hem LMS2L hem de LINVST'nin küresel GSYİH değişkeni ile doğru veya güçlü (pozitif) ilişkilere sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca, LMS2 ve LINVST, sırasıyla GSYİH (0.88 ve 0.53) üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir olumlu etkiye sahiptir. Daha açık bir ifadeyle, LMS2'nin %1 oranında değiştirilmesi durumunda GSYİH değerinin %0,88 ve LINVST'nin %1 oranında artırılması GSYİH'nın %0,53 oranında artmasına yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
Knowing the relation between macroeconomic variables and money supply could be mentioned as a proper strategy and approach to evaluate the economic condition of several Middle Eastern counties. Researchers and economists concentrated on regional development and the elements that drive regional economic growth, such as money supply, because it is sensitive and significant and directly influences economic movement. In addition, its influence on the economic movement can produce a harmonic effect on other variables, including inflation, economic growth, interest rate, exchange rate, investment, and real GDP (Gross domestic product). As it's well-known, growth in money supply becomes a factor to increase inflation rate associated with economic growth and interest rate will remain unchanged as a result of rising general prices and rising money demand.The influence of money supply on the economy was evaluated by examining and assessing the financial system's influence on the income advancement of four countries (Iraq, Turkey, Iran, and Egypt) for the period of (1980 to 2019). This research obtained data from the Data Market, World Development Indicator, and World Bank databases. To achieve this objective, theoretical economic model applications and econometrics models, such (ARDL) as well as panel estimation (fixed and random effects model). The descriptive statistics show that the distribution of the sequence under investigations is normal through applying the empirical determination process. Sequences properties have been examined by utilizing a unit root test and all of the series found will be integrated in the first order. Furthermore, the Johansen cointegration test was accomplished to determine the long association amid the factors, and the findings revealed a long-term link amongst or among the different factors. Long run relation shows that both LMS2L and LINVST have proper or strong relations (positive) with the global GDP variable. Furthermore, LMS2 and LINVST have a statistically significant favorable impact on GDP (0.88 and 0.53), respectively. More clearly, in the case of changing LMS2 by 1%, GDP value rise by 0.88% and increasing LINVST by 1% will lead to raising GDP by 0.53%.