More'un Ütopya'sı ve Huxley'in Cesur Yeni Dünya'sı ekseninde, etik açıdan ütopya ve distopya karşılaştırması
The comparison between utopian and distopian on the axis of More's Utopia and Huxley's Brave New World
  1. Tez No: 591957
  2. Yazar: SERAP AKDENİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
İnsan, rasyonel düşünebilme yetisine sahip olma özelliği ile diğer canlılardan ayrılmaktadır. Bireyler bu yeti ile içinde yaşadığı toplumu ve kendi eylemlerini biçimlendirebilmektedir. 'İyi' - 'kötü' ideleri göz önünde bulundurularak, 'ahlak' anlayışına varılır ve bu sayede 'doğru' olarak nitelendirilen davranışlar sergilenir. Buradaki amaç, insani ve toplumsal fayda sağlayabilmektir. Ahlak, neredeyse her filozofun düşün dünyasını meşgul etmiştir. İnsanoğlunun var olduğu günden itibaren ahlaksal yargılar oluşturulmaya ve anlaşılmaya çalışılmıştır. Fakat her toplumda, kültürde, sınıfta iyi ve kötü algısı birbirinden biraz farklı, bazen de zıt olarak kendisini göstermiştir. Bazı düşünürler bu farklılıkları ve zıtlıkları göz önünde bulundurarak, en ideal toplumu oluşturmak için 'ütopyacı' bir yaklaşım oluşturmuştur. Mevcut düzenin en iyi hale getirilmiş şekli olan ütopyalar, bireylere mutluluk sunma savına dayanmaktadır. Distopyalar ise, mevcut erdemi ve ahlakı içerisinde çürüten yapılardır, yani ütopyanın zıttı kurgulardır. Distopyalar kaynağını teknolojik gelişmelerin yarattığı değişimin yansımasından almaktadır. Bu yüzden bilimsel ilerlemeyle beraber, manevi değerlerin de aşılması söz konusudur. Felsefe tarihinde büyük yer kaplayan etik tartışmalar, ütopya ve distopya örneklerinde de kendisini göstermektedir. Düşünürler, ahlak konusundaki görüşlerinin toplumsal boyutta geçerliliğini, ispat niteliğinde olan bu eserleriyle sergilemektedir. Bu bağlamda yapılan bu çalışmada ütopya ve distopyada etik anlayışının nasıl bir yer tuttuğu belirlenmeye çalışılmış, etik problemleri saptamak için çabalanmış, ahlakın toplumsal düzeydeki yansımaları irdelenmiştir. Ütopya ve distopyanın öne sürdüğü savların geçerliliğine eleştirel bir gözle bakılmıştır. Bu tezde ileri sürülen sav ise, 'erdemlerin mükemmel düzeyde kendisini gösterdiği toplum ile erdemlerin anlamının boşaltıldığı toplum arasında bulunan etik anlayış farklılığı, ütopya ve distopya için birbirlerinden bağımsız adalet, eşitlik ve özgürlük problemi oluşturmaktadır' görüşüdür. Yapılan çalışma sonucunda ileri sürülen savın geçerli olduğu sonucuna varılmış ve 'adalet, özgürlük ve eşitlik' problemleri tek tek ele alınarak analiz edilmektedir. Thomas More'un Ütopya adlı eseri ve Aldous Huxley'in Cesur Yeni Dünya isimli yapıtı çalışmanın ekseninde tutulsa bile, geniş bir literatür taraması yapılarak, ütopya, distopya ve etik konusunda derinlemesine bilgi sunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human beings are distinguished from other creatures by their ability to think rationally. Individuals can form the society and their own actions with this ability. In this way the 'best' - 'bad' idea in mind, 'morality' understanding is reached and the 'right' is described as behaviors exhibited. The aim is to provide human and social benefit. Morality occupies the minds of almost every philosopher. Since the existence of human beings, moral judgments have been tried and understood. But in every society, culture, good and bad perception in the classroom has shown itself as slightly different and sometimes as opposed to each other. Some thinkers, considering these differences and contrasts, to create the ideal society 'utopian' has created an approach. The utopias, which are the optimized form of the present order, are based on the argument of offering happiness to individuals. Dystopias are structures that refute the existing virtue and morality, ie the opposite of utopia. Dystopia is derived from the reflection of the change caused by technological developments. Therefore, with scientific progress, it is possible to overcome the spiritual values. Ethical debates which take a big place in the history of philosophy are manifested in the examples of utopia and dystopia. Thinkers, show their validity in terms of morality in the social dimension with these works that are proof. How have tried to determine kept in a place of utopia and dystopia ethics in the work done in this regard, has been struggling to identify ethical problems, moral reflections on the social level were discussed. The validity of the arguments put forward by Utopia and dystopia is critically examined. The arguments put forward in this thesis virtue of the excellent level of the society showed itself in societies where there are ethical problems with emptying the meaning of the virtue of difference' is opinion. As a result of studies that have agreed to put forward the argument that the results are valid and 'justice, freedom and equality virtues proves to be taken up individually presented. Even Thomas More's Utopia, his work and the work of Aldous Huxley's Brave New World is to be gathered together in the work of the axis, making a wide range of literature, utopia, dystopia has attempted to present in-depth knowledge and ethics.