Bazı biyolojik preparatların Sitophilus granarius (Coleoptera:Curculionidae) erginlerine etkileri
Effects of some bio-preparations to Sitophilus granarius (Coleoptera:Curculionidae) adults
  1. Tez No: 470803
  2. Yazar: TUĞBA AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışmada, Entomopatojen funguslardan Biocatch, Nibortem (Verticillium lecani), BMAUM-M3-003 (Metharizum anisopliae) ile okaliptus ve zencefil bitkilerinden elde edilen uçucu yağların ve bir bitkisel ekstrakt preparatı olan Nibedicine EC (Azadiractin)'in buğdaylarda oldukça önemli zarara neden olan Sitophilus granarius (Coleoptera: Curculionidae) erginlerine karşı laboratuar koşullarında etkinlikleri denenmiştir. 10x10x8 cm boyutlarında ağızları tül ile yapıştırılmış olan plastik kaplarda ve 25±1 °C sıcaklık, %60±5 nem oranlarında ve 16:8 saat ışıklandırma süresine ayarlı iklim odasında yetiştirilen S. granarius erginleri üzerine Biocatch, Nibortem (Verticillium lecani) entomopatojen funguslardan 1x109 cfu/mL, BMAUM-M3-003 (Metharizum anisopliae) 1x108 konidi/mL dozunda, Nibedicine EC (Azadiractin) 3000 ppm dozunda, uçucu yağlar ise %1 (1 l/100 l) dozunda uygulanmıştır. Çalışma sonucunda elde edilen verilere göre BMAUM-M3-003 kodlu entomopatojen fungus (M. anisopliae), S. granarius'u zamana bağlı olarak en fazla etkileyen etmen olmuştur. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kullanılan preparatların 21 gün sonunda etkileri incelendiğinde, zencefilin %89.47, diğerlerinin ise %100 ölüm oranına sahip olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Efficacy of entomopathogenic fungi products (i.e. Bio–Catch, Nibortem® (Verticillium lecani), BMAUM-M3-003 (Metharizum anisopliae)), essential oils (ginger and eucalyptus) and a botanical insecticide, Nibedicine EC (Azadiractin) against adult of Sitophilus granarius (Coleoptera: Curculionidae) a serious pest of wheat were evaluated under laboratory conditions. Sitophilus granaries adults were reared at 10x10x8 cm in size plastic containers covered with nets at 25±1 oC, 60±5% RH and 16:8 (Light: Dark) climate conditions. A concentration of 1x108 conidia/mL for Bio–Catch and Nibortem®, 1x108 cfu/mL for BMAUM-M3-003 and 3000 ppm for Nibedicine EC (Azadiractin) and 1% (1 l/100 l) for essential oils were sprayed on adults. BMAUM-M3-003 (Metharizum anisopliae) was the most effective entomopathogenic fungi on S. granaries in time basis. At the end of 21 days, ginger and other entomopathogenic fungi products, essential oils and botanical insecticides caused 89.47% and 100% mortality, respectively.