Tarihi İnebolu evleri
Historical houses in İnebolu
- Tez No: 592044
- Danışmanlar: PROF. DR. CANDAN NEMLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
İnsanoğlu yeryüzünde korunma içgüdüsünden hareketle doğumundan ölümüne kadar ihtiyaçlarını karşılayacağı, yaşamını sürdürebileceği evler inşa etmiştir. Yerleşik hayata geçen Türk toplulukları yaşam tarzlarına uygun mekânlar oluşturmuştur. Bu mekânlar geçmişten günümüze insanların değer yargıları, mahremiyet bilinçleri, aileye verilen önem ve değer, birlik beraberlik, bir arada yaşayabilme becerisi vb. gibi konular hakkında bizlere ipuçları vermekte ve yaşadığımız dönemde örnek olarak karşımıza çıkmaktadır. Anadolu'da Türklerin yaşadığı coğrafyalarda görülen bu yapılar Türk evi olarak adlandırılmış, zamanla bulundukları coğrafi konum, yapı malzemesi, yaşayanların adet, gelenek ve görenekleri doğrultusunda gelişim ve değişim göstermiştir. Çalışmamızda Kastamonu İli İnebolu ilçesinde bulunan doğa ile iç içe bütünleşmiş, Türkiye'de tek örneği mevcut olan, yöreye ait karakteristik kimlik kazanan, kırmızı renkli (FeO-demiroksit) aşı boyalı, tarihi Türk evleri incelenmiştir. Öncelikle çalışmamızın amacı, kapsamı, kaynak araştırması, literatür taraması hakkında bilgi verildi Birinci bölümde; İnebolu ilçesinin coğrafi, sosyal kültürel tarihi yapısı; İkinci bölümde; Türk evi özellikleri, Türk evinin tarihsel gelişimi, tanımı, plan tipi, cephe ve malzeme özellikleri; Üçüncü bölümde; Tarihi İnebolu Evleri katalog şeklinde sunuldu. Dördüncü bölümde ise; İnebolu ev mimarisi hakkında değerlendirme yapılarak sonuca yer verildi. Anahtar Kavramlar: Kastamonu, İnebolu, Aşı Boyalı Türk Evi
Özet (Çeviri)
People have built houses that meet their needs from birth till death because of the protection instinct. Turkish communities that become sedentary created spaces in accordance with their life styles. These spaces give us clues about their value judgements, privacy awaraness, the value of family, unity and solidarity, the ability of living together etc.The buildings in Anatolian that is seen in the geography of Turks named as Turkish houses and in the process of time, they progressed and changed in the direction of geographical location, building materials, traditions of the people. In our study, Historical Turkish Houses in İnebolu, Kastamonu which are unique in Turkey, in touch with nature, with red achre (FeO) and indigeneous is examined. In the first part; geographical location, historical and sociocultural structure of İnebolu In the second part; the characteristics and historical development of Turkish houses, definition, house plan, frontispiece and material specification. In the third part ; historical houses in İnebolu are presented in the form of catolog. In the fourth part ; the conclusion is included by evaluating about the architectural of İnebolu Houses. Keys: Kastamonu, İnebolu, Turkish houses with red arche