Taşınmaz kültür varlıkları için alınan onarım kararları üzerinden çatı örtü malzemesi değişim analizi; İnebolu örneği
Analysis of roof covering material change based on repair decisions made for immovable cultural assets; İnebolu example
  1. Tez No: 763514
  2. Yazar: HİLAL DAĞLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİCRAN HANIM HALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Tarihi yapılar için alınan onarım kararları, yapı ve kente özgü değerlerle doğrudan ilişkilidir. İnebolu, tarihi önemi ve özgün mimarisiyle ön plana çıkmaktadır. Yöre mimarisinin özgün değerlerden biri de Marla taşıdır. Bahsi geçen taş, sokak ve çatı kaplamalarında kullanılmakta olup bölge için hazırlanan Koruma Amaçlı İmar Planlarında korunması adına çeşitli kısıtlamalar getirilmiştir. Bununla birlikte yerel yönetimler ilçe tanıtımlarında çatılarında Marla taşı kaplı olduğunu vurgulayarak özgünlüklerine değinmektedir. Çalışmada; İnebolu kent kimliğinin önemli parametrelerinden biri olan çatı örtü malzemelerinin, koruma kurulları tarafından alınan onarım kararlarıyla nasıl bir değişim izlediğini belgeler üzerinden saptamak amaçlanmıştır. Tezin birinci bölümünde çalışmanın amacı, kapsamı, yöntemi ve literatürdeki yerine değinilmiştir. İkinci bölümde kavramsal çerçeveye yer verilerek kültür varlıklarının tescili ve müdahale biçimleri aktarılmıştır. Üçüncü bölümde İnebolu'nun fiziki ve tarihi tanıtımı yapılarak bölgede yapılan planlama ve koruma çalışmalarına değinilmiştir. Dördüncü bölümde araştırma bulgularına yer verilerek tescil fişleri, basit onarım kararları ve esaslı onarım kararlarında karşılaşılan örtü türleri aktarılmıştır. Beşinci bölümde bulgularda saptanan durumlar değerlendirilmiş, tescil fişlerinde karşılaşılan durumlarla basit ve esaslı onarım kararları karşılaştırılmıştır. Altıncı bölümde ise ulaşılan sonuçlara yer verilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The repair decisions taken for historical buildings are directly related to the values specific to the building and the city. Inebolu stands out with its historical importance and original architecture. One of the original values of Inebolu architecture is the Marla stone. The stone is used in street and roof coverings and various restrictions have been imposed in order to protect it in the Conservation Zoning Plans prepared for the region. In the study; It is aimed to determine how the roof covering materials, which are one of the important parameters of Inebolu city identity, have changed with the repair decisions taken by the protection boards through the documents. In the first chapter, the purpose, scope, method and place of the study in the literature are mentioned. In the second part, the conceptual framework and the forms of registration and intervention of cultural assets were transferred. In the third section, the physical and historical introduction of Inebolu was made and the planning and conservation studies carried out in the region were mentioned. In the fourth section, the research findings, registration slips, simple repair decisions and the types of cover encountered in substantive repair decisions were transferred. In the fifth section, the situations identified in the findings were evaluated and simple and fundamental repair decisions were compared with the situations encountered in the registration slips. In the sixth section, the results obtained and suggestions are presented.