Örgüt ikliminin iş görenlerin örgütsel bağlılığına etkisi: Ankara'daki A grubu seyahat işletmelerinde bir uygulama
The impact of organizational climate on organizational commitment of employees: An application in group A travel enterprises in Ankara
- Tez No: 592068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE KONAKLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Küreselleşen dünyada, piyasalardaki üstün rekabet koşullarının oluşması ve müşteri isteklerinin farklılaşması örgütlerin kaliteli insan kaynaklarına sahip olmasını ve uygun çalışma ortamını çalışanlarına sağlamalarını zorunlu hale getirmiştir. Bu durum örgüt iklimi ve örgütsel bağlılık kavramlarını öne çıkartarak, aralarındaki ilişkiyi tespit etmek adına çalışmalar yapılmaya başlanmıştır. Bu çalışmanın amacı seyahat işletmelerinde örgütsel iklim tipini belirlemek ve örgütsel iklimle iş görenlerin örgütsel bağlılığı arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Araştırmanın örneklemini Ankara ilinde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'ne bağlı A grubu olarak faaliyet gösteren seyahat işletmeleri çalışanlarını kapsamaktadır. Verilerin toplanması için 278 katılımcıya 3 bölümden oluşan anket formu uygulanmıştır. İlk bölümünde; çalışanların demografik özelikleri ile ilgili bilgileri tespit etmek için sorulara, ikinci bölümde; Örgütsel Bağlılığı ölçmeye yönelik sorulara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Örgütsel İklimle İlgili sorulara yer verilmiştir. Elde edilen veriler, doğrusal regresyon ve korelasyon testleri, SPSS 23 istatistik programı kullanılarak yapılmış ve %95 güven düzeyi ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the formation of superior competitions of conditions in the markets and the differentiation of customer demands made it obligatory for organizations to have qualified human resources and to provide appropriate working environment to their employees.This situation brought the concepts of organizational climate and organizational commitment to the fore, and studies have been started to determine the relationship between them. The aim of this study is to determine the type of organizational climate in travel businesses and to investigate the relationship between organizational climate and organizational commitment of employees. The sample of the study involve the employees of travel businesses working as group A in Ankara affiliated to The Association of Turkish Travel Agencies. To collect data a questionnaire form, consisting of 3 parts, is conducted to 278 participators. In the first part; the form includes questions aiming to determine the information about the demographic features of the employees and in the second part the aim is to measure the organizational commitment. In the third part questions about organizational climate take place. The data are obtained by using the linear regression and correlation tests of SPSS 23 statistics program and 95 percent confidence level.