Visually impaired can watch films, too: Assessing the effects of audio description via film narrations
Görme engelliler de film izleyebilir: Sesli betimlemenin etkilerinin hikaye anlatımı ile incelenmesi
- Tez No: 592095
- Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇİĞDEM SAĞIN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma görme engelli kişilerin canlı veya kaydedilmiş gösterileri izlerken bir araç olan sesli betimlemenin etkinliğini değerlendirmeyi hedef almaktadır. Bu araç kişilerin bir seslendirme yoluyla olay yeri, karakterleri ve bunun yanında olay ve önemli olan bazı basit hareketleri betimlemesi sayesinde bunlardan daha fazla kazanım elde etmesini sağlamaktadır. Bu yegâne araştırma sadece daha iyi öğrenmeyi ve anlamayı sağlayan bir aracın ilk değerlendirilmesi olmakla kalmayıp aynı zamanda görme engellilerin fikirleri üzerine bir bakış açısı sağlaması bakımından da önemlidir. Aynı zamanda, bu araştırma daha önce yapılmamış olan yetişkin görme engelli katılımcıların anlama düzeyini de araştırarak bir ilki gerçekleştirmektedir. Bu çalışmanın veri analizi anlatı toplayarak anlamayı inceleyen Trabasso'nun Anlatı Analizini (1994) kullanmaktadır. Bu analiz tekniği olay veya eylemin asıl amacını ifade eden girişim ve sonuç (çıktı) bağlamını inceleyerek katılımcının anlamasının sağlamasını yapmaya yardımcı olur. Sonuçlar üç önemli bulguyu göstermiştir. Bunların ilki, görme engelli katılımcılar sesli betimlemeden bütünsel biçimde daha fazla faydalanmışlardır çünkü bu araç onlara arka planı sunan olay yeri ve zamanı hakkında bilgi vermektedir. İkinci olarak, sesli betimleme kısa betimlemeler sunarak aynı zamanda görme engelli katılımcıların detayları anlama bakımından gören bireylerin anlama seviyelerine ulaşma olanağı da sağlamıştır. Sonuncu ama en önemlisi ise bu araştırma bir filmin sesli betimlemesinin yapımı sürecinde Trabasso'nun Anlatı Analizi tekniklerinden anlamayı arttırmak ve“Hadisenin en mühim olanı hangisidir?”sorusunu vurgulamak için faydalanmalıdır. Bu çok önemli bir bulgudur çünkü sesli betimlemenin tek ve asıl amacı görme engelli bireylerin izledikleri performansları daha iyi kavramalarına katkı sağlamaktır. Belirtilen bulguların ışığında, bu araştırma görme engelli bireylerin sesli betimleme aracılığıyla anlamasına bir bakış açısı sunmak ve bu konuların önemine ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the efficiency of audio description which is a tool for visually impaired individuals while watching live or recorded performances. This tool enables these individuals to gain more from what they encounter as a voice describes settings, characters as well as events and some simple actions that are important. This unique research not only provides a first assessment of a tool generated for better learning and understanding but also is important in the way that it provides an insight on the minds of the visually impaired individuals. Also, the analysis of adult visually impaired participants' comprehensions was a first in this study. Data analysis of this study utilized Trabassoan Narrative Analysis (1994) which examines comprehension by elicitation of narratives. This analysis framework focuses on the attempts and outcomes which serve the purpose for each completed action and thus understanding. The results demonstrated three important findings. First of all, visually impaired participants gain more from AD on a wholistic level since this assistance provides them with the setting of plot events which gives background to the story of the film. Secondly, the AD helps visually impaired participants catch up to the comprehension levels of the sighted participants in terms of understanding details in the story by providing short descriptions. Last but not least, the study suggests that the creation of an AD for a film must include the application of Trabassoan Framework (1994) in order to enhance comprehension and bring an emphasis on“What's happening that is at utmost importance?”(Snyder, 2014). This is very importnat since the sole purpose of the audio description is to provide a better understanding to assist visually impaired participants. In the light of these findings, this study hopes to provide insight on the visually impaired comprehension via audio description as well as shedding light on the importance of these subjects.