Sosyokültürel etkinlikler üzerine öğrenci görüşleri
Student's views on social culturel activities
  1. Tez No: 592118
  2. Yazar: BORA DÜZGÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLARA DEMİRBULAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışma dokuzuncu sınıf öğrencilerinin sosyal etkinliklere bakış açılarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Eğitim Yönetimi ve Denetimi alanında yapılan bu çalışmada liselerde yapılan sosyal etkinliklerin öğrencilere etkisi araştırılmıştır. Bu saptama yapılırken bölgenin, yörenin, kurum imkanlarının, kurumun bulunduğu bölgenin sosyoekonomik düzeyleri dikkate alınmıştır. Öğrencilerin etkinliklere bakış açıları, etkinliklere katılma dereceleri, ailelerinin sosyoekonomik düzeyleri, bulundukları yerleşim yerinin demografik yapısı gibi kriterlerin dikkate alındığı bu çalışmada öğrencilerin sosyokültürel etkinlikleri ile akademik benliklerinin arasındaki korelasyon ortaya konmaya çalışılmıştır. Çalışma grubu olarak seçilen okullarda yapılan çalışmalar anket yoluyla toplanmış, bu çalışmaların öğrenci ve örgüt üzerine etkileri incelenmiş, aradaki farkın anlamlılığı irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Student views on social cultural activities this study was conducted to examine the perspectives of ninth grade students on social activities. In this thesis/study, the effects of social activities in high schools on students were intestigated. While determining this, the socio-economic levels of the region, the institution facilities and the region where the institution is located have been taken into consideration. In this thesis, student's perspectives on activities, degrees of participation in activities, socioeconomic levels of their families, demographic structure of their residential location, and the correlation between the social-cultural activities of the students and their academic selves were determined. Studies in selected schools were collected through questionnaires and the effects of these studies on students and organizations were examined and the significance of the difference was examined.