Ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesi
Protection of the family and the prevention of violence against women
  1. Tez No: 592125
  2. Yazar: HİLAL LEFKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELMAN DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kadına karşı şiddet ister aile içinde ister kamusal alanda gerçekleşsin, bir insan hakkı ihlalidir. Kadının ve ailenin korunması için şiddetle etkin bir mücadele şarttır. Bunun ilk adımı da toplumsal cinsiyete dayalı ayrımcılığın önüne geçmektir. Zira şiddet, ataerkil toplum yapısının kadın erkek arasındaki eşitsizlikçi anlayışından beslenir ve kendisine meşru bir zemin hazırlar. Tez çalışmamda, ailenin korunması ve kadına karşı şiddetle mücadelede önemli bir rol üstlenen uluslararası ve ulusal düzenlemeler; uluslararası düzlemde özellikle“Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi”bir diğer adıyla İstanbul Sözleşmesi ve Türk hukukunda ise TC Anayasası başta olmak üzere İstanbul Sözleşmesi'nin etkisiyle hazırlanan ve halihazırda yürürlükte bulunan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, Türk Ceza Kanunu, Medeni Kanun ve diğer kanuni düzenlemeler değerlendirilerek eksik kalan yönleri ve uygulamada karşılaşılan sorunlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence against women is an abuse of human right whether it happens domestic or in public. An efficient campaign is required to be accomplished for protection of women and family. Prohibiting discrimination on a gender basis is the very first step of it. Since the violence is nourished from male-dominated social structure of inequality of women and men, it prepared itself a legitimate basis. Within my research, by considering especially the Constitution of Turkish Republic, Turkish Criminal Code, Turkish Civil Code and 6284 numbered Law On Protection of The Family And Prevention of Violence Against Women which is come into force with the effect of Istanbul Convention, and still in the force (the national regulations) and“Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence”, as it is known as Istanbul Convention (the international regulation) that have a significant role on campaign of violence against women and prevention of family, it is tried to be revealed the problems faced in practice and the missing aspects thereof.