6284 sayılı ailenin korunması ve kadına karşı şiddetin önlenmesine dair yasanın kadını şiddete karşı koruma rejimi
The regime of protection of women against violence within the framework of law numbered 6284 to protect family and prevent violence against women
- Tez No: 597054
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYDİ ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
İstanbul Sözleşmesi (Kadına Yönelik Şiddet Ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi Ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi) çerçevesinde düzenlenen 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa şiddete uğrayan, uğrama tehlikesi bulunan kadın, çocuk ve aile bireyleri ile tek taraflı ısrarlı takip mağduru olan kişilerin şiddete karşı korunmasına ve bunlara yönelik şiddetin önlenmesine yönelik alınacak tedbirlerle ilgilidir. Tezin konusu 6284 Sayılı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Yasa'nın kadına karşı şiddet açısından incelenmesi ve kadını şiddete karşı koruma rejiminin değerlendirilmesidir. Bu çerçevede çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, şiddetin tanımı, şiddet türleri ve şiddetin nedenleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde Yasa'nın amacı, kapsamı, temel ilkeleri ve tanımlar açıklanmıştır. Yasa'nın amacının, kapsamının, ilkelerinin ve kabul edilen tanımların anlaşılması yasa ile ulaşılmak istenen hedefin ne olduğunun anlaşılması için gereklidir. Buna bağlı olarak T.C. Anayasası ile konuyla ilgili olan Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası hukuki düzenlemelere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, kadına karşı şiddet konusunda büyük önem arz eden ve Yasa'nın temelini oluşturan koruyucu ve önleyici tedbirler açıklanmıştır. Tedbirlerin uygulanabilirlikleri örnek olaylarla anlatılmıştır. Bu bölümde ayrıca, tedbir kararlarına ilişkin usul işlemleri hakkında da bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise yargı kararlarında kadına karşı şiddetin nasıl değerlendirildiği ele alınmıştır. Son olarak, sonuç ve değerlendirme bölümünde yasayla ilgili görüş ve değerlendirmeler yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Law numbered 6284 to Protect Family and Prevent Violence Against Women, regulated based on Istanbul Convention (Council of Europe Convention on Preventing and Combating Violence Against Women and Domestic Violence), relates to the protection against violence of women, children, family members and victims of unilateral insistent stalking who are subject to violence or at the risk of violence, and the measures to be taken for the prevention of violence against these people. The aim of this thesis is to review the law numbered 6284 to Protect Family and Prevent Violence Against Women from the standpoint of violence against women and evaluate its regime of protection of women against violence. Within this framework, the study consists of three chapters. The first chapter includes information on the definition, types and reasons of violence as well as the aim, scope and basic principles of the law and definitions.An understanding of the aim, scope, principles and acknowledged definitions of the law is necessary in ensuring insight on the intended purposes of the Law. Accordingly, information on the Constitution of the Republic of Turkey and relevant international legal arrangements that Turkey is party to is given. In the second chapter, protective and preventive measures that are of great importance in the field of violence against women and that provide the foundation of the Law are explained. The applicability of these measures is clarified with case studies. Moreover, information on the procedural acts related to the injunctions is given in this chapter. The third chapter deals with how violence against women is evaluated in adjudications. Finally, remarks as well as evaluations on the law are included in the conclusions and evaluations chapter.