Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanunun gelişim süreci ve getirdiği yenilikler
Development process and innovations of the Law on the Protection of the Family and the prevention of violence against women
  1. Tez No: 653806
  2. Yazar: İBRAHİM TOPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜLGEN ASLAN DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Aile içi ve kadına yönelik şiddet, toplum içerisinde muhakkak çözüme kavuşturulması gereken bir insan hakkı ihlalidir. 1980'li yıllarda özel alan olarak görülen bu ihlalin toplumda tartışılmaya başlamasının sonucunda, aile içi ve kadına yönelik şiddetin önlenmesi amacıyla 17 Ocak 1998 tarihinde 4320 sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun Türk hukukunda yerini aldı. Ancak 4320 Sayılı Kanun genel olarak içerik anlamında yetersiz kalmış ve mevcut maddelerin uygulamasında sorunlar yaşanmıştır. Bu sürecin sonucunda aile içi ve kadına karşı şiddetle mücadeleyi daha etkin ve etkili hale getirmek amacıyla uluslararası alandaki düzenlemelere paralel olarak hazırlanan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun, 20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe girmiştir. Bu çalışmanın amacı; toplumsal bir sorun olan kadına yönelik şiddet konusunda, 6284 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik hükümlerinin, 4320 sayılı Kanun ve ilgili Yönetmelik hükümleri ile karşılaştırılarak, önemli yenilikleri ele almak, eksiklikleri saptamak ve varsa uygulamada görülen sorunlara, yaşanan aksaklıklara ışık tutmaktır. Çalışma sonucunda farklılıkların belirlenmesi ve gelişmelerin ortaya konulması ile kadına yönelik şiddetle mücadeleye katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Domestic violence and violence against women is a violation of human rights that must be resolved within society. As a result of the discussion of this violation, which was seen as a private sphere in the 1980s, the Law on the Protection of the Family entered into force on 17 January 1998 to prevent domestic violence and violence against women in Turkish law. However, Law No. 4320 was generally insufficient in terms of content, and problems were experienced in the implementation of existing articles. As a result of this process, Law No. 6284 on the Protection of the Family and the Prevention of Violence against Women, prepared in parallel with the international regulations to make the fight against violence within the family and against women more effective and effective, entered into force on 20 March 2012. The aim of this study is to deal with important innovations, identify deficiencies, and if any shed light on the issues and problems experienced in practice by comparing the provisions of Law No.6284 and the provisions of Law No.4320. As a result of the study, it is aimed to contribute to the fight against violence against women by determining the differences and revealing the developments.