Halkla ilişkilerin stratejik planlama sürecindeki rolü ve etkisi
The role and the effect of public relations in strategic planning process
  1. Tez No: 592132
  2. Yazar: VİLDAN DİKİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATUN BOZTEPE TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Gerek özel sektör kuruluşlarının, gerek kamu sektörü kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının çevrelerinden olup bitenlerden etkilenen açık birer sistem olma özelliğine sahip olması nedeniyle varlıklarını devam ettirmek, kurumsal amaçlarına başarılı biçimde ulaşmak, arzuladıkları konuma erişmek ve misyonlarını yerine getirebilmek amacıyla stratejik yönetim anlayışına sahip olmaları gereklilik taşımaktadır. Günümüz çağdaş kurumsal yönetim anlayışı açısından da, kurumların uzun dönemli geleceklerine yön verebilmeleri için rehber niteliği taşıyan stratejik planlamaya ihtiyaçları bulunmaktadır. Kurumların geleceklerine yönelik yol haritası olarak nitelendirilebilecek stratejik planlar, kurumsal karar ve faaliyetler için dayanak oluşturmaktadır. Günümüzün çağdaş yönetim anlayışında kurumların sürdürülebilir yönetim stratejileri oluşturmak ve rekabet ortamında varlıklarını sürdürerek başarıya ulaşmak için etkiledikleri ve kendilerini etkileyebilecek hedef kitlelerle olumlu ilişkilere sahip olması gerekmektedir. Bu doğrultuda ise kurumların halkla ilişkilere başvurması zorunluluk halini almıştır. Son yıllarda medya ilişkileri ile ifade edilebilecek geleneksel kapsamının ötesine geçen halkla ilişkiler uygulamaları halkla ilişkiler fonksiyonun görev tanımı ve içeriğinin genişlemesine neden olmuştur. Kurumsal itibar yönetiminin, iç ve dış paydaş ilişkilerinin, doğru hedef kitleyle doğru zamanda, doğru içerikle iletişime geçmenin her zamankinden daha fazla önem taşımaya başlamasıyla halkla ilişkilerin stratejik bir yönetim fonksiyonu olarak konumlanması ve kurumların stratejilerine yön verecek bir işlev üstlenmesi zorunluluk halini almış; kurumların stratejik planlama süreçlerinde halkla ilişkilerin rolü ve etkisi daha fazla ön plana çıkmaya başlamıştır. Stratejik planlama ve halkla ilişkiler kavramları arasındaki bağlantıyı ortaya koymayı amaçlayan bu çalışmada; stratejik planlamada halkla ilişkilerin nasıl bir rol üstlenebileceğinin tespit edilmesi için bir araştırma gerçekleştirilmiştir. İki boyuttan oluşan araştırmada nitel araştırma yöntemleri kapsamında yer alan görüşme ve içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın ilk boyutunda iletişim alanında önemli bir meslek örgütü olan Kurumsal İletişimciler Derneği'nin konuya ilişkin değerlendirmeleri tespit edilmiş ve araştırmanın ikinci boyutunda ise stratejik plan yapma zorunluluğu bulunan belediye yönetimlerinden İstanbul ili ilçe belediyelerinin stratejik planları üzerine bir inceleme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular stratejik bir yönetim fonksiyonu olarak halkla ilişkilerin stratejik planlamada etkin bir rol üstlenmesi gerektiğini ortaya koymuş, ancak uygulamada halkla ilişkilerin stratejik bir fonksiyon olarak kapasitesinden tam olarak yararlanılmadığına ve halkla ilişkilerin hizmet tanıtımı, medya ilişkileri boyutuyla değerlendirildiğine işaret etmiştir.
Özet (Çeviri)
Since both private sector organizations, public sector organizations and non-governmental organizations are open systems affected by what is happening in their environment, they need to have strategic management understanding to continue their existence, to reach their institutional targets, to achieve the position desired and to fulfill their mission. In terms of today's modern corporate governance approach as well, institutions also need strategic planning as a guide to direct their long-term future. Strategic plans, which can be described as a road map for the future of institutions, form the basis for corporate decisions and activities. In today's modern management approach, institutions have to build positive relations with the target audiences that they affect and that may have effect on corporations in order to form sustainable management strategies and achieve success by sustaining their existence in a competitive environment. Accordingly, it has become obligatory for institutions to apply to public relations. In recent years, public relations practices that go beyond the traditional scope that can be expressed by media relations have led to the expansion of the mission description and content of the public relations function. With corporate reputation management, internal and external stakeholder relations, communication with the right audience at the right time with the right content has gained importance more than ever. Also it has become a necessity for public relations to position as a function of strategic management and to assume a function that will guide the strategies of the institutions. So the role and impact of public relations in the strategic planning processes of the institutions have become more prominent. In this research that aims to reveal the connection between the concepts of strategic planning and public relations; a research was carried out to determine the role of public relations in strategic planning. In the study consisting of two aspects, interview and content analysis techniques within the scope of qualitative research methods were used. In the first aspects of the research, the evaluations of the Turkish Association of Corporate Communication Directors, an important professional organization in the field of communication, were determined. In the second aspect of the research, an examination was made on the strategic plans of the district municipalities of Istanbul, as municipal administrations obliged to make strategic plans. The obtained findings have revealed that public relations have to an active role in strategic planning as a strategic management function. However, in practice, findings have indicated that the capacity of public relations as a strategic function is not utilized and public relations is evaluated in terms of publicity and media relations.