Hasîb'in Silkü'l-Le'âl-i Âl-i Osmân isimli manzum tarihinde Fatih devri (İnceleme-metin)
Era of Mehmed II in Hasîb's verse chronic namely Silkü'l-Le'âl-i Âl-i Osmân (Analysis and edition)
  1. Tez No: 592138
  2. Yazar: GÖKER İNAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, Türk Dili ve Edebiyatı, History, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 1075
Özet
XVIII. asır şair ve tarihçilerinden Mü'minzâde Ahmed Hasîb'in kaleme almış olduğu Silkü'l-Le'âl-i Âl-i Osmân, 19.488 beyitten oluşan manzum bir tarihtir. Bu hâliyle Osmanlı sahasında yazılmış en uzun manzum kronik olma özelliğini taşımaktadır. Eser, Osman Gazi'den Fatih Sultan Mehmed devrinin sonuna kadarki hadiseleri içerir. Silkü'l-Le'âl'in 11.890 beyitten müteşekkil Fatih devri, tezimizin metin kısmını oluşturmaktadır. İnceleme bölümünde ise bütün eser dikkate alınmıştır. Bu manzum tarih, siyasî hadiselerin yanında her padişahtan sonra o devrin devlet adamlarını, hekimbaşılarını, âlimlerini, mutasavvıflarını ve şairlerini de tanıtır. Bu yönüyle biyografik bir özellik de taşımaktadır. Çalışmamızda Hasîb'in hayatıyla ilgili bilgi verilmiş, eserleri tanıtılmış ve Silkü'l-Le'âl-i Âl-i Osmân'ın ayrıntılı tahlili yapılmıştır. Diğer taraftan Türk-İslâm edebiyatına dair unsurlar da ayrı bir başlık altında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The 18th century poet and historian Mü'minzâde Ahmed Hasîb wrote Silk al-Le'âl-i Âl-i Osmân, a verse made up of 19,488 couplets. As it stands that is the longest verse chronic written in the Ottoman field. The work includes the events from Osman Gazi to the end of the reign of Mehmed the Conqueror. The era of Mehmed II is the part of Silk al-Le'âl consisting of 11,890 couplets constitutes the text of our thesis. In the examination section, the whole work is taken into consideration. In addition to the political events, this verse chronic introduces the grand viziers, physician heads, scholars, sufis and poets of that era after each sultan. It has a biographical feature as well. In this study, information about Hasîb's life is given, his works are introduced and a detailed analysis of Silk al-Le'âl-i Âl-i Osmân is made. On the other hand, the elements of Turkish-Islamic literature are handled under a separate title.