Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi'nde bulunan yazma eserlerdeki ebrû çeşitleri
The varietes of marble in manuscripts in the library of Yusuf Aga in Konya
- Tez No: 217540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET SAİM ARITAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Eski Türk san'atlarımızdan olan ebrû san'atının ne zaman basladıgı hakkındaki bilgilerimiz tam degildir. Ebr kelimesinden türetilen ebrî bulut ve bulutumsu manasına gelir. Bir ebrû türü olan battal ebrûda da bulut benzeyen sekiller mevcuttur. Türk Ebrû San'atı Buhara'da baslayıp pek Yolu ile ran'dan Anadolu'ya geçmistir. Bilinen en eski ebrû 159 yılına aittir. Bu ebrûlar Mecmûatü'l-Acâib isimli (stanbul ÜniversitesiF.Y:1423) yazma bir eserin zeminidedir. Ebrû hakkında bilgi veren ilk eser ise 1608 yılında yazılmıs olan Tertib-i Risale-i Ebri'dir. Ayosofya Camii'nde Hatîb olan Hatîb Mehmet Efendi, XVIII. yüzyılda ebrûyu gelistirdi. XIX. yüzyılda Özbekler Tekkesi Seyhi Sadık Efendi ve oglu ebrûyu olgunlastırdı. XX.yüzyılda bu alanda önemli sahsiyet Necmeddin Okyay'dır. Mustafa Düzgünman Necmeddin Okyay'ın ögrencisidir. Her ikisi de Çiçekli Ebrûyu gelistirdi ve XXI.yüzyıla birçok ögrenci yetistirdiler. Ebrûnun günümüzde en çok kullanıldıgı saha ciltçiliktir. Çarkûse adı verilen eski tarz ciltlerde ebrû kullanılır. Ayrıca yine ciltçilikte yan kagıdı olarak da kullanılır. Biz bu çalısmamızda Konya Bölge Yazma Eserler Müzesi'nde bulunan ebrûlu cildleri inceledik. Bu ebrûları, Mevlana Müzesi Kütüphanesi ve Koyunoglu Müzesi Kütüphanesinde bulunan ebrûlarla karsılastırdık. Bu çalısma sonunda, buradaki eserlerin genellikle kadîm ebrûlar oldugunu gördük.
Özet (Çeviri)
Little is know about the origins of the the tradinational Turkish art of ebrû. The term of `ebrû?(marble) which is derived from `ebrî?and the meaning of this term is cloud or cloudish and type of ebrû know as Battal Ebrû consist of forms reminiscent of cloud shapes. The Turkish Ebrû art, beginning at Buhara and transported throughthe silk route to Iran and the Anatolia. The oldest know marbles belong to 1519. The marbles are in the backround of the manuscript of Mecmûatü?l-Acâib(Unv.of stanbul, F.Y:1423). The first book about ebrû is the Tertî-i Risale-i Ebrî written in 1608. Turkish ebrû has been improved by Hatîb Mehmet Efendi who has been Hatîb in Ayasofya Mosque in the XVIII th. Century. In the XIX th Century the ebrû was matured by Sadık Efendi, Seyh of Özbek?s Tekke and his sons. Today it is used mainly in bookbinding, often replacing leather in old style volumes. In this study we examined the marbled bindings in Konya District HandwritingWorks Museum. We compared these marbled papers with those in Mevlana Museum ( library) and Koyunoglu Museum ( library). At the end of this study, we see that all these works are usually ancient marblings. t is necessary to bring these our first hand culture history sources to light as sooon as possible.