A critical evaluation of Gricean reductive analysis of meaning
Grice'in ı̇ndı̇rgemecı̇ anlam analı̇zı̇nı̇n krı̇tı̇k bı̇r değerlendı̇rmesı̇
  1. Tez No: 592174
  2. Yazar: ŞULE NUR DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DAVİD GRÜNBERG
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezin amacı Paul Grice'ın doğal olmayan anlam (meaningNN) kavramının indirgemeci analizini incelemektir. Grice'ın indirgemeci analizinin iki aşaması sunulmaktadır. İlk aşamada konuşmacı anlamı ve ikinci aşamada cümle anlamı açıklanmaktadır. Tezde, seçilen filozofların Grice'in indirgemeci analizine yaptığı önemli itiraz ve değişiklikler kronolojik sıra ile, ayrıca – eğer varsa – Grice'ın eleştirilere verdiği cevaplar belirtilmektedir. Edilen itirazlar eleştirel olarak değerlendirilmekte ve Grice'ın 1957 analizinde döngüselliğin bariz olduğunu savunulmaktadır. Son olarak, Grice'ın Programının döngüselliği açıklayamadığı için hatalı olarak ifade edilebileceği sonucuna varılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to examine Paul Grice's reductive analysis of the concept of non-natural meaning (meaningNN for short). The two stages of Grice's reductive analysis will be outlined. The utterer's meaning in the first stage and utterance-type meaning in the latter will be explained. The thesis will state the important objections and amendments in chronological order made by the selected philosopher, as well as – if available – Grice's own response to the criticisms. We shall critically evaluate the objections raised and argue that circularity in Grice's 1957 analysis is evident. Finally, we conclude that Grice's Programme can be stated as flawed due to a failure to account for circularity.