A Critical evaluation of the methodology component of the English language teacher education curriculum at Middle East Technical University: A case study
Ortadoğu Teknik Üniversitesi İngilizce öğretmeni yetiştirme müfredatının metodoloji kısmının kritik değerlendirmesi: Bir örnek olay çalışması
  1. Tez No: 62859
  2. Yazar: SEYRAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
oz ORTADO?U TEKNİK ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE Ö?RETMENİ YETİŞTİRME MÜFREDATININ METODOLOJİ KISMININ KRİTİK DE?ERLENDİRMESİ: BÎR ÖRNEK OLAY ÇALİŞMASİ Erdoğan, Seyran Yüksek Lisans, İngilizce Öğretmenliği Bölümü Tez Danışmanı : Doç. Dr. Hüsnü Enginarlar Ocak 1 997, 1 49 sayfa Bu çalışmanın amacı Orta Doğu Teknik Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü müfredatının metodoloji kısmının öğrencileri öğretmenlik mesleğine ne kadar hazırlandığını incelemek ve saptamaktır. Araştırma için veri toplamak amacıyla bölüm mezunlarına ve 1996 yılında 4. sınıfta olan öğrencilere anketler verilmiştir. Ayrıca bölümde metodoloji derslerini veren öğretim üyeleri ve işverenlerle mülakatlar yapılmıştır. Veriler, 1996 yılı 4.sınıf öğrencilerinin öğretmenliğe, mezunların okulu bitirdiklerinde olduklarından daha hazır olduklarını göstermiştir. Bu da 1993 değişikliklerinin bölüm müfredatında iyileşmelere yol açtığını göstermektedir. Örneğin, yeni dil yapılarının sunulması ve pratiğinin yapılması, okuma vedinleme becerilerinin öğretilmesinde ilerleme kaydedilmiştir. Ancak, sınıf idaresi, test hazırlama, teknolojik ve görsel-işitsel araçlarının kullanılması konularında ve gerçek anlamda sınıf tecrübesinin kazandırılması alanında eksiklikler olduğu tespit edilmiştir. Bu bulguların ışığında, müfredatın aksayan kısımlarının iyileştirilmesi için en son bölümde bazı öneriler getirilmiştir. Anahtar kelimeler : Öğretmen yetiştirme müfredatı, metodoloji VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A CRITICAL EVALUATION OF THE METHODOLOGY COMPONENT OF ENGLISH LANGUAGE TEACHER EDUCATION CURRICULUM AT MIDDLE EAST TECHNICAL UNIVERSITY : A CASE STUDY Erdoğan, Seyran M.A., Department of Foreign Language Education Supervisor: Assoc.Prof. Dr. Hüsnü Enginarlar January 1997, 149 pages This thesis aims at analyzing the extent to which the methodology component of the current English Language Teacher Training Curriculum at the Foreign Language Education Department of Middle East Technical University prepares students for the teaching profession. In order to collect data to answer the research question questionnaires were given to the graduates and the senior students of the department and interviews were conducted with the instructors who teach methodology courses at the department as well as with the employers of some of the graduates of the department. The data collected showed that the senior students felt better prepared to teach than the graduates did at the time they finished their mstudies and that there have been some improvements in the curriculum after the 1993 changes in areas like presenting and practicing language and teaching reading and listenings skills. However, there are some areas which need improvement like giving students real classroom practice, classroom management, testing and using technology and aids. In the light of the data collected and analyzed, some recommendations are made in the last chapter to improve these areas in the methodology component of the curriculum. Keywords : Teacher training curriculum, methodology IV