24 haziran 2018 seçimlerinde ilk defa oy kullanan seçmenlerin oy verme davranışlarını etkileyen faktörler: Elazığ ve İzmir illeri örneği
The factors affecting the voting behavior of the voting vote in the 24 june 2018 elections: The case of Elazığ and İzmir province
- Tez No: 592186
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİS ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde ilk defa oy kullanan seçmenlerin oy kullanma davranışları üzerinde etkili olan faktörleri tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla siyasi görüş olarak birbirinden farklı olan Elazığ ve İzmir illerinde ikamet eden bireylerin oy kullanırken öncelikleri, siyasi partilerden ve adaylardan beklentileri ve diğer özellikleri bakımından karşılaştırılması gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların 24 Haziran genel seçimlerinde oy kullanma durumlarına ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla anket uygulanmış ve elde edilen verilerin SPSS 22.0 programında analizleri gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda siyasi partilerin ve liderlerin eğitim ve sağlık alanına yönelik projelerinin, enflasyon oranının düşürülmesi ve istihdama yönelik projelerinin, siyasi parti ve liderlerin sahip oldukları ideolojilerin, uluslararası ilişkilere yönelik politikalarının, terörle mücadeleye yönelik projelerinin, yaşadıkları ile yönelik projelerinin, ülke menfaatlerinin ve kişisel menfaatlerin bireylerin oy verme davranışı üzerinde etkili olduğu; bireylerin ailelerinin, arkadaşlarının ve üyesi bulunduğu sosyal grupların siyasi görüşlerinden etkilenme düzeylerinin oldukça düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca katılımcıların oy verme davranışları üzerine etkili olan unsurların yaş, cinsiyet, eğitim durumu, medeni durum ve yaşanılan yer gibi sosyo-demografik verilere göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık gösterdiği, aylık gelir düzeyi değişkenine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık göstermediği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler; Seçim, Seçmen, Oy, Parti, Elazığ, İzmir
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the factors affecting the voting behavior of voters who voted for the first time in the June 24 2018 general elections. For this purpose, priorities, expectations from political parties and candidates, and other characteristics of individuals residing in Elazig and Izmir, which differ from each other in terms of political views, have been compared. In order to determine the opinions of the participants about the voting situation in the June 24th general elections, a questionnaire was applied and the data were analyzed in SPSS 22.0 program. As a result of the research, it was aimed that the political and educational projects of the political parties and influence on voting behavior; individuals' families, friends and social groups in which they are members are found to be very low level of influence from political views. In addition, it was found that the factors affecting the voting behaviors of the participants differed statistically according to socio-demographic data such as age, gender, educational background and place of residence, and did not differ statistically according to the monthly income and marital status variables. Keywords; Election, Voter, Voting, Party, Elazig, Izmir