Vergi hukukunda terkin
Cancellation in tax law
  1. Tez No: 592202
  2. Yazar: GİZEM ARDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN TAŞKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Vergi Hukukunda Terkin başlıklı tez çalışmasında, terkin müessesenin usul kanunları içerisindeki yeri ve önemi, getiriliş amacı, kapsamı, niteliği gibi özellikleri sınıflandırılmıştır. Terkin işlemi türlerine göre ayrılarak kanundaki hükümleri ile detaylı bir şekilde incelenmiştir. Çalışma, terkin konusunun düzenlendiği usul kanun hükümlerini, bu kanunları açıklayan ve yorumlayan içtihatları, bu konuda çıkarılan Danıştay kararları ve tebliğleri, doktrinleri, konuyla ilgili hukuk kitaplarında geçen bilgi ve görüşleri içermektedir. Terkin müessesesi usul kanunları çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda bu kanunlar doğrultusunda benimsenen belli başlı ilkeleri de göz önünde bulundurarak türlerine göre ayrılan terkin işlemi için kamusal düzende meydana gelen etkiler de değerlendirilmiştir. Tüm yararlanılan kaynaklar aracılığıyla, terkin işleminin gerçekleşme sebepleri, bu işlemden yaralanabilmek için gereken şartları ve uygulanma olanağı ile ilgili açıklamalar yapılarak, bu müessesenin olumlu ve olumsuz yönleri tespit edilip, öngörülerde bulunulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In thesis study, titled of Cancellation in Tax Law, the Cancellation institution is classified with importance, purpose, scope, quality in procedular law. Cancellation process is separated according to the types of law and examined in detail with the provisions. The work consists of the provisions of the procedular law on the subject of cancellation, the case law that explains and interpreted these laws, the decisions of the Council of State and notifications, doctrines, the information and opinions on the subject in the relevant law books. Cancellation institution has been tried to be explained within the framework of procedural laws. At the same time, considering the main principles adopted in line with these laws, the effects of the public order were also evaluated for the cancellation process. Through all the resources utilized, the reasons for the realization of the cancellation, the conditions necessary to benefit from this transaction, and the possibility of implementation, the positive and negative aspects of this establishment were determined and predictions were made.