Endüstriyel pazarda satın alma kararını etkileyen faktörler: Elektrik endüstrisi şirketleri üzerinde nitel bir araştırma
Factors influencing purchasing decision in industrial marketing: A qualitative study on electrical industry companies
  1. Tez No: 592201
  2. Yazar: EROL MAZHAR AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT ALNIAÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu araştırmada, endüstriyel pazarda satın alma kararını etkileyen faktörler incelenmeye çalışılmıştır. Endüstriyel pazarlama ve endüstriyel satın alma sürecini etkileyen faktörler, ilgili literatürden yararlanarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın yapıldığı elektrik endüstrisi pazarına ve şirketlerine ilişkin tanıtıcı temel bilgiler verilmeye çalışılmış, bu sektörde yapılan araştırma ile kuramsal bölümde ortaya konan kavramların etkinliği ve araştırma problemlerinin çözümleri irdelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde genel kavramlar ve endüstriyel satın alma kararına etki eden faktörler incelenmiştir. İkinci bölümünde ise elektrik endüstrisine ilişkin sektörel bilgiler irdelenmiştir. Araştırma, İstanbul'da faaliyet gösteren veya merkezleri burada bulunan, farklı büyüklüklerdeki elektrik endüstrisi şirketleri üzerinde yapılmıştır. Araştırmada mülakat ve anket teknikleri uygulanarak nitel çalışma yolu izlenmiştir. Araştırmanın sonucunda elektrik endüstrisi pazarında yer alan şirketler açısından, işletmelerin satın alma süreçlerinin işleyişinin, endüstriyel pazarda satın alma kararını etkileyen faktörlerin ve bu faktörlerin arz ettikleri öneme göre sıralarının ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Farklı satın alma durumlarının, satın almaya etki eden faktörler üzerindeki etkisi araştırılmış ve bulgular yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the factors influencing the purchasing decision in the industrial market have been studied. The factors affecting the industrial marketing and industrial buying process are tried to be explained by using the related literature. The aim of the study is to give basic information about the electrical industry market and its companies, and to examine the effectiveness of the concepts and the solutions of the research problems. In the first part of the study, general concepts and factors affecting industrial purchasing decision are examined. In the second part, sectoral information about the electricity industry is pointed out. The research was carried out on electrical industry companies of different sizes, operating or headquartered in Istanbul. Interview and survey techniques were applied and qualitative study path was followed. As a result of the research, it has been provided to reveal the functioning of the buying processes of the companies, the factors affecting the purchasing decision in the industrial market and the order of these factors according to their importance for the companies in the electricity industry market. The effects of different buying situations on the factors affecting purchasing were investigated and findings were interpreted.