İslami finans kuruluşlarında fıkhi uygunluk yönetimi
Shariah governance for islamic financial institutions
- Tez No: 592203
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH DURMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam İktisadı ve Finansı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
İslami finans kuruluşlarının kendilerine özgü faaliyet yapıları, kurumsal yönetim sistemi çerçevesinde bir fıkhi uygunluk yönetim sisteminin varlığını gerektirmektedir. Bununla birlikte söz konusu sistemin kapsamı, sınırları, yapısı ve uygulanması ülke ve kuruluş bazında farklılık arz edebilmektedir. Bu çalışma, İslami finans kuruluşlarında fıkhi uygunluk yönetim sistemine ilişkin mevcut standartları ve düzenlemeleri mukayeseli olarak incelemektedir. Bunun için öncelikle literatür taraması yapılarak konunun çerçevesi belirlenmiştir. Konuya ilişkin uluslararası standartlar Türkçe'ye çevrilmiş, kapsam ve içerik açısından karşılaştırılmıştır. Diğer taraftan farklı ülkelerin konuyla ilgili yaptığı düzenlemeler taranmış ve ayrıntıları mukayese tablosunda özetlenmiştir. Netice olarak, İslami finans kuruluşlarında fıkhi uygunluk yönetim sistemine ilişkin uluslararası standartların konuya farklı açılardan yaklaştığı ve birbirlerini tamamlayıcı nitelikte olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, mevcut durumda konuya ilişkin en ideal düzenlemelerin Malezya, Türkiye, Bahreyn, Pakistan, Ürdün, Umman ve Nijerya tarafından yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The unique operational structures of Islamic financial institutions require the existence of a Shariah governance system within the framework of corporate governance system. However, the scope, boundaries, structure and implementation of the system in question may vary between countries and organizations. This study examines the current standards and regulations relating to Shariah governance system in Islamic financial institutions. For this purpose, firstly literature review was made and the framework of the subject was determined. The relevant international standards have been translated into Turkish and compared in terms of scope and content. On the other hand, the regulations made by different jurisdictions on the subject are scanned and the details are summarized in the comparison table. As a result, it has been determined that the international standards regarding the Shariah governance system in Islamic financial institutions approach the issue from different perspectives and are complementary to each other. Further, it has been precipitated that the optimal regulations on the issue was made by Malaysia, Turkey, Bahrain, Pakistan, Jordan, Oman and Nigeria.