Melek Zade Ahi Rustam Dara'nın Şahnâme-i Ahî adlı eseri
Melek Zade Ahi Rustam Dara's work named 'Sahname-i Ahi'
- Tez No: 592204
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KUNT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fars Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Konya Yusuf Ağa Kütüphanesindeki 10459 kayıt numaralı Şahnâme-i Ahî adlı eserin ortaya çıkarılarak günümüz Farsça yazım kurallarıyla elektronik ortama aktarılması amaçlanmıştır. Mesnevi tarzında yazılan bu eserle ilgili bilgiler verilmeye çalışılmış, ayrıca eserin müellifi ve müstensihi hakkında da bilgilere yer verilmiştir. Ahî Rustem Dârâ eserinde XV-XVI. yüzyılların Osmanlı İmparatorluğu döneminde, dönemin sultanlarından Sultan II. Mehmed ve Sultan II. Bayezid'in seferlerini ve fetihlerini şahname tarzında destansı bir dille anlatmış ve dönemin tarihi olaylarıyla ilgili bilgiler vermiştir. Eserin yazım tarihiyle ilgili kesin bir kayıt bulunmamasına rağmen zikredilen olaylar hangi dönemi kapsadığı ile ilgili bizlere ipucu vermiştir. Bu çalışmayla, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış olan bu eser hakkında okuyucunun bilgi sahibi olması istenmiştir.
Özet (Çeviri)
Shahname-i Ahi, numbered 10459 in the Konya Yusuf Aga Library, has been unearthed and transferred to the electronic medium with the current Persian spelling rules. Information about this work written in mesnevi style was tried to be given and short information about the author and the author of the work was also given. Ahi Rustam Dârâ in his work XV-XVI. century, during the Ottoman Empire, Sultan Mehmed II and Sultan Bayezid II and the conquests of the sultan in the style of epic narrative and gave information about the historical events of the period. Although there is no precise record of the writing date of the work, the mentioned events gave us a clue as to which period it covers. With this study, the reader has been asked to have information about this work which has not been revealed to date.