İflâsın kapanması
Closure of the bankruptcy
- Tez No: 592223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ERMENEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Aleyhe verilen iflâs kararıyla başlatılan iflâs tasfiyesinin öngörülen tüm iş ve işlemler yerine getirilerek tamamlanmış olması, iflâsın sona ermesi için yeterli değildir. İflâsın olağan şekilde sona erebilmesi için İcra ve İflâs Kanunu'nun 254'üncü maddesi uyarınca, mahkemenin bu yönde kararı gerekir. İflâsın kapanması, iflâs tasfiyesini sona erdirme noktasında benzerlik arz eden diğer iflâs hukuku kurumları ile karıştırılabilmektedir; ancak kurumun hukukî niteliği, hüküm ve sonuçları onu benzer diğer kurumlardan ayırmaktadır. İflâsın kapanmasıyla oluşan yeni durumda müflise karşı yeni takipler yapılabiliyor olması ve müflisin tasarruf yetkisini geri kazanması, kapanmanın en önemli sonuçları olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun dışında iflâsın kapanması, yalnızca iflâs sürecini nihayete erdiren yönüyle değil belli bazı kavram ve kurumların kapsamlarının belirlenmesi ve zamansal sınırını çizilmesi yönü ile de önem arz eden bir kurumdur. Bu çalışmada iflâsın kapanması kurumu, Kanun'un 254'üncü maddesi hükmü ile sınırlı olacak şekilde dar ve teknik olarak ele alınmaya çalışılacaktır. Yapılan literatür taramasında kurum hakkında yazılmış monografik bir eser veya makalenin bulunmayışı bu konunun ele alınması gerekliliğini artırmıştır.
Özet (Çeviri)
Completion of bankruptcy liquidation procedures is not sufficient to end the bankruptcy liquidation initiated by the bankruptcy decision. In order for the bankruptcy to end normally, the court verdict is required in accordance with Article 254 of the Execution and Bankruptcy Act. The closure of the bankruptcy may be confused with other bankruptcy law institutions that are similar in terms of ending the liquidation of bankruptcy; however, the legal structure, conditions and consequences of the institution distinguish it from the other similar institutions. The most important results of the closure are that new execution and bankruptcy proceedings can be commenced against the insolvent and the power of disposition is gained back by the insolvent. Furthermore, the closure of bankruptcy is an important institution not only for ending the bankruptcy process but also for determining the scope of certain concepts and institutions and determining the time limit. In this study, the closure of the bankruptcy institution will be examined in a narrow and technical sense within the scope of Article 254. In the literature review carried out, the absence of a monographic study or article about the institution of bankruptcy closure increased the necessity to address this issue.