Kamu alacaklarının iflas yoluyla takibi ve iflasın ertelenmesinin kamu alacaklarının tahsiline etkisi
Bankruptcy procedure of public claims and the affect of postponement of bankruptcy
  1. Tez No: 435939
  2. Yazar: ABDULLAH ARIKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP NARTER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kamu alacaklarının cebren tahsilinde kendisine son çare olarak başvurulan iflas yoluyla takip, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un 100'üncü maddesiyle yapılan atıf dolayısıyla, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun bu takibe dair hükümlerine göre yapılmaktadır. Bunun en önemli sonucu, Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun'un 54'üncü maddesinde yer alan diğer cebren tahsil yollarından farklı olarak, kamu borçlusunun iflası halinde iflas ile ilgili işleri alacaklı tahsil dairesinin değil, iflas organlarının yürütecek olmasıdır. İcra ve İflas Kanunu'nda iflas yoluyla takibe dair düzenlemelerin esas itibariyle özel hukuk ilişkisinden doğan alacaklar dikkate alınmak suretiyle yapılmış olması ve vergi mevzuatımızda iflasa dair oldukça az sayıda düzenleme bulunması, kamu alacaklarının bu yolla tahsilinde bazı sorunları da beraberinde getirmektedir. Ayrıca, 2003 yılından bu yana uygulamaya giren iflasın ertelenmesi müessesesinin de kamu alacaklarının tahsiline önemli etkileri bulunmaktadır. Bu nedenle, çalışmamızda kamu borçlusunun iflas yoluyla takibinde, iflasın kapanması veya kaldırılmasına kadar olan süreçte; iflasının ertelenmesi halinde ise erteleme süresince kamu alacaklarının durumu Türk Vergi Hukuku ve İflas Hukuku kuralları çerçevesinde incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bankruptcy procedure, which is the last resort for the forced collection of public claims, is implemented according to regulations of Law No: 2004 Execution and Bankruptcy Code because of the attribution of article 100 of Law No: 6183 Procedure Law on Collection of Public Claims. The consequence of this, differing from other forced collection methods stated in article 54 of Procedure Law on Collection of Public Claims is that bankruptcy in case of bankruptcy of public debtor will be conducted by bankruptcy organs, not the claimant revenue service. Because the bankruptcy procedure of Execution and Bankruptcy Code is regulated considering private law relationships and tax legislations contain very less number of regulations related to bankruptcy, some problem arises while collecting public claims with bankruptcy. Besides, postponement of bankruptcy institute which was enforced in 2003 has significant influence on collecting public claims. Therefore, the status of public claims are examined in bankruptcy procedure of public debtor in cases of closure and the process until the removal of bankruptcy and in the case of postponing the bankruptcy within the scope of Turkish Tax Law and Bankruptcy Law.