İflas idaresi
The administration of bankruptcy
- Tez No: 330351
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Medeni Usül İcra İflas Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Tezimizde, iflas tasfiyesinde alacaklılar tarafından önerilen adaylar arasından icra mahkemesince seçilen iflas idaresi ele alınmıştır. Giriş kısmında, iflas idaresinin tasfiye içindeki yeri belirtildikten sonra, genel olarak iflas kavramına yer verilmiştir.Birinci bölümde, ticaret mahkemesi tarafından iflas kararının verilmesinden sonra, müflisin yurt içinde veya yurt dışında, nerede bulunursa bulunsun müflise ait tüm taşınır ve taşınmaz mallar, bankadaki paralar, paylı ve elbirliği mülkiyet hisseleri, intifa hakları, taksim edilmemiş bir mirastaki hisseler, fikir ve sanat eserleri üzerindeki mali haklar, kar payları ile oluşturulan iflas masası ele alınmıştır. İflas dairesi, kendisine iflas kararı bildirildikten sonra, hemen kıymetlerini de tespit ederek müflisisin mallarını yazdığı defterin içeriğine göre; iflas masasına giren malların bedelinin adi tasfiye masraflarını karşılayacağını anlarsa ya da basit tasfiyenin ilanı üzerine alacaklılar, masrafını peşin yatırmak suretiyle, adi tasfiye yapılmasını isterlerse, iflasın tasfiyesinin adi tasfiye usulüne göre yapılmasına karar verir. İflas idaresi, adi tasfiyede karşımıza çıkmaktadır. Ancak iflas idaresi, adi tasfiyenin bütün aşamalarında bulunmaz, bir kısmında iflas dairesi de görevlidir. Tezimizin ikinci bölümünde, geniş ve dar anlamda iflas idaresinin kavramıincelenerek, geniş anlamda iflas idaresi kavramının hem iflas idaresi hem de resmi organ olan iflas dairesini de kapsadığı anlatılmıştır. Daha sonra, iflas idaresinin hukuki niteliği konusundaki görüşler ana hatları ile ele alınarak Kanunumuzun da kabul ettiği görüş olan; iflas idaresinin“masanın kanuni mümessili”olduğu görüşü ayrıntılı olarak incelenmiştir. İflas idaresinin seçimi hususunda mevcut sistemler, kısaca ele alındıktan sonra, hukuk sistemimizde benimsenen ve iflas idaresinin birinci alacaklılar 117 toplantısında ya da ikinci alacaklılar toplantısında seçilebileceği durumlar, ayrı ayrıele alınmıştır. İflas idaresinin vazifeleri İİK.?nun 226 ıncı maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre iflas idaresi, masanın kanuni mümessilidir, idare masanın menfaatlerini gözetmek ve tasfiyesini yapmakla mükelleftir. Bu kapsamda, iflas idaresinin istihkak iddiaları hakkında kabul veya ret kararı verdiği, acele satışlarıyaptığı, iflas masasına bildirilen (yazdırılan) alacakları incelediği, sıra cetvelini düzenlediği, takip ettiği davalarda, İİK. m. 226/c.2?de öngörülen sınıra kadar olan alacaklarda, doğrudan doğruya sulh ve tahkim sözleşmesi yapabileceği, iflas masasına giren mal ve hakları paraya çevirip (İİK. m. 241), elde ettiği paralarıdüzenleyeceği pay cetveline göre iflas alacakları arasında paylaştıracağı (İİK. m. 247) ve alacağını tamamen alamamış olan alacaklılara geri kalan alacakları için aciz vesikası (İİK. m.251) vereceğinin düzenlendiği, iflas masasındaki tüm mal ve hakların paraya çevrilmesinden ve paralar alacaklılara dağıtıldıktan sonra, iflasın kapanmasına (İİK. m. 254 ) karar verilebilmesi için, son rapor hazırlayıp iflas kararıvermiş olan ticaret mahkemesine başvurması gerektiği hususları, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Son bölümde ise, iflas idaresinin hangi durumlarda görevinin sona ereceği hususu ele alınmıştır. İflas idaresinin görev ve yetkileri kural olarak, tasfiyenin bitmesi ile sona erer. Tasfiye işlemleri bittikten sonra, iflas idaresi son raporu düzenleyerek, iflas tasfiyesinin yapılış şekli hakkında masaya giren malların hangi usulle paraya çevrildiğini, bundan ne kadar para elde edildiğini, bu paraların alacaklılara nasıl dağıtıldığını, masa borçlarının ne kadar olduğunu, bunun nerelerden kaynakladığını, alacağını tamamen alamamış olan alacaklılara aciz vesikasıverildiğini, müflisin iflas etmiş olmasında kusurlu olup olmadığını, müflisin taksiratlı118 ve hileli müflis sayılıp sayılmayacağını belirterek ayrıntılı bilgi verir ve iflasın tasfiyesine ilişkin elindeki tüm dosya ve belgeleri, ticaret mahkemesine sunar. Ticaret mahkemesi, bir noksanlık veya hata bulmadığı takdirde, iflasın kapanmasına karar verir. İflasın kapanması ile de iflas idaresinin görevi sona erer. Aynı şekilde, iflasın kaldırılması ile tasfiyenin basit usulle yapılmasına karar verilmesi, iflas idare memurlarının görevden uzaklaştırılmaları veya kendi istekleri ile görevden ayrılmaları durumlarında da iflas idaresinin görevi sona erer. İflas idaresi çeşitli organlar eliyle denetlenir, bunlar; iflas dairesi, alacaklılar, icra mahkemesi ve iflasa karar veren ticaret mahkemesidir. İflas idaresinin denetiminin ne şekilde gerçekleştiği ele alındıktan sonra, denetlemenin doğal sonucu olan sorumluluk konusu incelenmiştir. İflas idaresi, sorumluluğu olan bir organdır. Bu kapsamda iflas idaresinin hukuki, cezai ve disiplin sorumluluğu tezimizin son bölümünde incelenerek, tezimize son verilmiştir
Özet (Çeviri)
In our thesis, we handle the administration of bankruptcy which was chosen by enforcement court from among the candidates proposed by the creditors during the settlement of bankruptcy. In the introductory part, the place of the administration of bankruptcy in the liquidation process is explained and then the concept of bankruptcy is handled in general. The first part handles with the bankruptcy assets consisting of all estates and assets, cash at banks, joint and co-owned equities, legal usufructs, the undivided shares from a legacy, commercial rights on any intellectual property, share of profits belonging to the insolvent regardless of whether at home or abroad following the decree of insolvency issued by the tribunal of commerce. The Bankruptcy Office, after being notified of such a bankruptcy case, by immediately assessing the values of the assets of the bankrupt according to the content of the books in which these values are registered, decides the liquidation to be exercised according to the principles of a simple liquidation, if, it is understood that the values of the assets included in the bankrupt?s estate matches the costs from the simple liquidation or if the creditors, following the declaration of such a simple liquidation, demand a simple liquidation by paying the costs of such a simple liquidation in advance. We encounter with administration of bankruptcy during a simple liquidation. However, the administration of bankruptcy does not take place in all phases of a simple liquidation; in some parts bankruptcy office is also responsible. 120 In the second part of our thesis, through the examination of the concept of administration of bankruptcy in its broader and narrower senses, it is explained that the concept includes both administration of bankruptcy and its official organ of bankruptcy office. Further on, the views on the legal dimension of the administration of bankruptcy were addressed and the view, as accepted by our law too, that ?the administration of bankruptcy is the legal representative of its bankrupt's estate? was examined in detail. After a short look into the current systems about the selection of the Administration of bankruptcy, the cases, in which the administration of bankruptcy can be chosen during the first or second creditors? meeting, as also adopted by our legal system, were discussed separately. The duties of the administration of bankruptcy were regulated under the article 226 of the Enforcement and Bankruptcy Law. According to this, the administration is the legal representative of bankrupt's estate; the administration is responsible for considering the interests and realization of the liquidation of the bankrupt's estate. The Administration of bankruptcy decides against or in favor of the claims of property recovery, makes forced sales, examines the receivables notified to the Bankrupt?s estates; can, in the cases where it arranges the Schedule of sequence and pursues a law suit, decide directly on a reconciliation via arbitrage about the receivables within the limits allowed by the article 226/c.2 of the Enforcement and Bankruptcy Law. On the other hand, the administration, can convert the assets and shares into cash (article 241of the Enforcement and Bankruptcy Law) or allocate the 121 Money obtained to the creditors according to the Schedule of sequence/allocation (article 247 of the Enforcement and Bankruptcy Law). The administration can also prepare certificate of insolvency for the creditors for the rest of their receivables; after the total encashment of the assets and shares in the bankrupt?s estate and after the distribution of this resultant cash to the creditors, for the decision of closing of the bankruptcy (article 251of the Enforcement and Bankruptcy Law) to be effective, it has to prepare a final report to be submitted to the commercial court who took the decision of any such case of bankruptcy; above-cited issues, Within this framework, were examined in deep here in our work. In the latest section, the cases where the responsibilities of the Administaration of bankruptcy end were discussed about. As a principle, this responsibility ends with the completion of the liquidation. After the completion of the liquidation process, the Administration files a report which contains information on the procedure used in the encashment of the assets and shares in the bankrupt?s estate, the amount of cash gained from such an encashment, the method used in the allocation of the cash to the creditors, the amount of debt of the bankrupt?s estate and the origin of this debt. The report also includes the information on the certificate of insolvency given to the creditors whose receivables not covered completely by stating whether the bankrupt is guilty for such a bankruptcy on one hand, telling the commercial court about whether or not the bankrupt can be regarded as a negligent or fraudulent one on the other. Finally all detailed information together with all files and documents in hand related to the liquidation is submitted to the commercial court by the Administration. 122 The commercial court gives the decision of the closing of the bankruptcy if it finds no fault or defect. With the closure of the bankruptcy, the mission of the administration comes to an end. In the same way, the decision to realize the liquidation in the simple way, suspension of the officers of bankruptcy administration or their resignation on their own accord are among the reasons which lead to the termination of the mission of bankruptcy administration. Administration of bankruptcy is inspected through various organs like the bankruptcy office, creditors, enforcement court and the commercial court who gives the decision about the bankruptcy. The natural result of the inspection is responsibility. The bankruptcy Office is also an organ having its own responsibilities. The legal, criminal and disciplinary responsibilities of the Bankruptcy Office were examined in the last part of our thesis.