Yetersizliği olan öğrencilerin ilkokula başlama sürecinde okula uyumuna yönelik ailelerinin ve öğretmenlerinin görüşleri
The opinions of parents and teachers of students with disabilities in terms of school adaptation in the process of starting primary school
- Tez No: 592225
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihinsel Engelliler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Okula uyum sürecinde hem tipik gelişen çocuklar hem de yetersizliği olan çocuklar arasında farklılıklar vardır. Çalışmanın amacı otizm spektrum bozukluğu veya zihin yetersizliği olan öğrencilerin ilkokula başlama sürecinde okula uyumuna yönelik ebeveynlerinin ve öğretmenlerinin görüşlerinin belirlenmesidir. Araştırma nitel araştırma desenlerinden fenomonolojik desen ile yürütülmüştür. Araştırma 2018-2019 eğitim-öğretim yılında Eskişehir İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı ilkokullarda sınıfında otizm spektrum bozukluğu veya zihin yetersizliği tanılı öğrencisi bulunan 10 sınıf öğretmeni ve 10 ebeveynin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri katılımcı bilgi formu, yarı-yapılandırılmış görüşmeler, araştırmacı günlüğü aracılığıyla toplanmıştır. Yarı-yapılandırılmış görüşme ile elde edilen verilerin çözümlenmesinde Windows için QSR Nvivo 12 paket programı kullanılarak tümevarım analizi tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, yetersizliği olan öğrencilerin akranları, öğretmenleri ve ebeveynleri tarafından kabulünün, olumlu öğretmen-ebeveyn ilişkilerinin, tipik gelişen kız öğrencilerin yetersizliği olan öğrenciler ile etkileşimlerinin iyi olmasının, destek oda eğitiminin ve gölge öğretmenin okula uyumda olumlu etkisi ortaya çıkmıştır. Okulların fiziki şartlarının, okulda geçirilen uzun sürenin ve öğretmenlerin yetersizlik hissinin öğrencilerin okula uyumunu zorlaştırdığı görülmüştür. Ebeveynler ve öğretmenler okul yönetiminden uyum sürecinde yetersizliği olan öğrencilerin katılabileceği sosyal etkinlik alanlarının oluşturulmasının gerektiğinin ifade etmişlerdir. Ebeveynler, dönemsel olarak yetersizliği olan öğrencilerin akranları ve öğretmenleri tarafından ötekileştirdiğini düşündüklerini ifade ederken, öğretmenler bu öğrencilerin kendileri ve akranlar tarafından ötekileştirilmediğini ifade ederek ebeveynlerden farklı görüş belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
There are differences between the typical developing children and the children with disabilities. The aim of the study is to determine the views of parents and teachers of students with autism spectrum disorder or mental disability in terms of school adaptation during primary school. The research was carried out with a phenomonological design, one of the qualitative research designs. Research 2018-2019 academic year in Eskişehir depends on the autism spectrum disorders in primary grades Directorate of National Education or mental deficiency diagnosed with having students 10 classroom teachers and 10 parentsIt was realized with the participation of. The data of the study was collected through participant information form, semi-structured interviews and researcher's diary. In the analysis of the data obtained through semi-structured interview, induction analysis technique was used by using QSR Nvivo 12 package program for Windows. As a result, failure of students who are peers then , the teacher s and their parents the adoption by the positive teacher- parent relations , the typical developing female students interact with students with disabilities are being good, support training room and shadow teacher positive effect on school adaptation. One of the servants of physical conditions , long time spent in school n the feeling of failure in students and teachers were seen as difficult to adapt to the school. Parents and teachers of the school management from students with disabilities in the process of adaptation can participate in social activities area 's have expressed the need of the formation. Parents, students with disabilities, while periodically said they thought marginalization by their peers and teachers, if teachers to express themselves marginalized by these students and their peers from parents different opinion appears.