Türkiye'deki çocuk korosu şeflerinin yıllık dağar oluşturma ölçütleri (Ankara ili örneği)
Criteria for annual repertoire selection of children's choirs' conductors in Turkey (The case of Ankara)
- Tez No: 592226
- Danışmanlar: PROF. ERDAL TUĞCULAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırma, çocuk korosu şeflerinin dağar oluşturma ölçütlerini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırmada ele alınan problem cümlesi ve alt problemlerin araştırılması için nitel bir yöntem olan yarı yapılandırılmış görüşme yöntemi kullanılmıştır. Uzmanlarla görüşmede kullanılan“Çocuk Korosu Şefi Görüşme Formu”, 2 akademisyen, 1 koro şefi, 3 müzik öğretmeni olmak üzere 6 uzmanın önerileri doğrultusunda hazırlanmıştır. Yapılan görüşmelerle elde edilen verilerden; alan uzmanlarının şarkı seçme ölçütleri tablolarla sergilenmiştir. Elde edilen sonuç, çocuk korosu şeflerinin koro yapısı, konu-söz, tür, form, ölçü sayısı ve tartımsal yapı, tonal ve makamsal yapı, ses genişlikleri ve eşlik ölçütlerini göz önüne alarak koronun düzeyine uygun şarkılar seçilmesi gerekliliğini ortaya koymuştur. Araştırma sonuçları temel alınarak, çocuk korosu şeflerine ve bestecilere öneriler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the repertoire criteria of the children's choir conductors. In the research, semi-structured interview method, which is a qualitative method, was used to investigate the problem sentence and sub-problems. The“Children's Choir Conductor Interview Form”, which was used for interviews with experts, was prepared in accordance with the suggestions of 6 experts, 2 academicians, 1 choir conductor and 3 music teachers. From the data obtained through interviews; Song selection criteria of field experts are displayed in tables. As a result of this research, it was revealed that, Children choir conductors should choose songs according to level of choir, choir structure, subject-lyrics, genre, form, time signatures and weighing structure, tonal and maqam structure, sound widths and accompaniment. Based on the results of the research, suggestions were given to the children's choir conductors and composers.