Seramik ikram aksesuarları ve doğadan kaynaklı tasarımlar
Ceramic apparel accessories and natural welding designs
  1. Tez No: 592243
  2. Yazar: ŞENNUR ŞENSOY
  3. Danışmanlar: PROF. PINAR GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Farklı özelliklere sahip mutfak kültürleri ve ikram olgusu, bir toplumu yansıtan sosyo-ekonomik, coğrafi şartlar, gelenek ve göreneklerine bağlı olarak şekillenmektedir. Yemek kültürü; ülkelerin sahip olduğu özelliklerin, toplumların yaşam tarzlarının değişkenlikleri ile bağlantılıdır. Bu değişkenlere bağlı olarak ikram aksesuarları toplumlar arasında çeşitlilik göstermektedir. Seramik üretim fabrikalarındaki ikram aksesuarı tasarımları, kullanım alanlarına göre çeşitlilik göstermektedir. Dünya üzerindeki beş farklı kıtadan seçilen yirmi altı ülkenin yiyecek - içecek çeşitleri, ikram alışkanlıkları ve sunum şekilleri genel özellikleri ile birlikte incelenmiştir. Misafir ağırlama, açılış ve kokteyl gibi etkinliklerde yiyecek içecek sunumlarında kullanılan ikram aksesuarları, doğadan seçilen bitkilerin, tasarım ilke, öge ve yöntemlerinin kullanılması ile yeni ikramlık aksesuarlar tasarlanmış ve uygulamaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culinary cultures and catering culture with different characteristics are shaped according to socio-economic, geographical conditions, traditions and customs that reflect a society. Food culture; The characteristics of the countries are linked to the variability of the lifestyle of societies. Depending on these variables, catering accessories very among societies. Catering accessory designs in ceramic production factories according to their usage areas. Food and beverage types, catering habits and presentation patterns of twenty six countries selected from five different continents in the world were examined together with their general characteristics. Guest entertainment, opening and cocktail events have been designed and applied with the use of catering accessories, nature-selected plants, design principles, items and methods used in food and beverage presentations.