Sat ve geri kirala işlemlerinin muhasebesi ve raporlanması
Accounting and reporting of sale and lease back operations
- Tez No: 592287
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
6361 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri Kanunu, 13 Aralık 2012 tarihinde yürülüğe girmiş ve bu kanunla birlikte sat ve geri kirala işlemleri uygulanmaya başlanmıştır. Sat ve geri kirala işlemleri, nakit ihtiyacı içinde olan şirketler için tercih edilen finansman kaynaklarından birisidir. Bu çalışmada; sat ve geri kirala işlemleri bir bütün olarak; temel unsurları, muhasebe ve finansal raporlama standartları, getirdiği vergisel avantajlar, kiracı ve kiralayan açısından oluşturulan muhasebe kayıtları ile finansal tablolarda gösterimi mevcut mevzuat hükümleri çerçevesinde bir uygulama ile açıklanmış ve farklılıklar ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The Law of Financial Leasing, Factoring, and Financial Companies, with number 6361, was put in effect on December 13, 2012, according to which sale and leaseback transaction have been carried out in Turkey. Sale and leaseback transactions constitute one of the preferred financing sources for firms in need of cash. In this thesis sale and leaseback transactions are explained according to the legislation in effect by showing various differences as well in terms of accounting and financial reporting standards, tax advantages it provides, and records of lessor and lessee with the help of a case study.